Znajdź swój przepis

Staropolska babka wielkanocna

9 kwietnia, 2014

Staropolska babka wielkanocna to najpyszniejsza babka drożdżowa jaką jadłam. Bardzo delikatna, puszysta i lekko wilgotna. Sekretem jest dobre zmiksowanie żółtek z cukrem na kogel-mogel. Struktura ciasta staje się wtedy o wiele lżejsza. Babka z tego przepisu pozostanie na stałe na Naszym wielkanocnym stole i mogę ją bardzo polecić.

STAROPOLSKA BABKA WIELKANOCNA

SKŁADNIKI NA BABKĘ:

  • 2 1/4 szklanki mąki tortowej
  • 60 g masła lub margaryny, roztopionej
  • 1/2 szklanki cukru pudru
  • 6 żółtek
  • 30 g świeżych drożdży
  • 1/4 szklanki mleka
  • 1/2 szklanki rodzynek
  • szczypta soli
  • 1/2 łyżeczki ekstraktu z wanilii

SKŁADNIKI NA LUKIER:

  • 1 szklanka cukru pudru
  • sok wyciśnięty z połowy mandarynki
  • 1 nakrętka białego rumu
  • 2-3 łyżki gorącej wody

DODATKOWO:

  • żółtko
  • 2 łyżki mleka

Wszystkie składniki na babkę powinny mieć temp. pokojową. Zaczyn wykonujemy z dodatkowej ilości składników.
Dwie łyżki mleka lekko podgrzewamy, dodajemy pokruszone drożdże i mieszamy drewnianą łyżką do rozpuszczenia. Następnie łączymy z łyżeczką przesianego cukru pudru oraz łyżeczką mąki. Mieszamy i odstawiamy na ok. 15 min do wyrośnięcia ( jeśli zaczyn nie podrośnie należy wykonać go od nowa ). 1/4 szklanki przesianej mąki zalewamy gorącym mlekiem ( 1/4 szklanki ) i dokładnie mieszamy, aby nie było grudek. Do przestudzonej mąki dodajemy wyrośnięty rozczyn i delikatnie łączymy drewnianą łyżką, zostawiamy do ponownego wyrośnięcia. Żółtka miksujemy z przesianym cukrem pudrem na jasna i puszystą masę ( im lepiej zmiksowane, tym babka będzie delikatniejsza ). Kogel-mogel dodajemy do wyrośniętego zaczynu razem z przesianą resztą mąki, solą oraz wanilią, chwilę mieszamy łyżką. Gdy składniki będą połączone dodajemy roztopione i lekko ciepłe masło lub margarynę. Wyrabiamy ciasto, najlepiej dłoni nie spiesząc się, aż nie będzie przywierać do miski. Najlepiej wyrabiać ok. 20 min, wtedy ciasto będzie delikatne i puszyste. Pod koniec wykonujemy lekkie wgłębienie w gotowym cieście i dodajemy rodzynki, chwilę wyrabiamy. Przekładamy do wysmarowanej masłem formy. Ciasta nie powinno być więcej niż 1/3 objętości. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce do podwojenia objętości na ok. 1 godz. Przed pieczeniem smarujemy wiech babki jajkiem roztrzepanym z mlekiem. Pieczemy w temp. 160 C przez ok. 20-30 min, do zarumienienia wierzchu ciasta. Jeszcze lekko ciepłą babkę smarujemy lukrem (wszystkie składniki mieszamy, aż powstanie gęsta masa) i zostawiamy do zastygnięcia.

Udostępnij

Czy zrobiłeś/aś ten przepis?

Proszę daj mi znać jeśli spodobał Ci się ten przepis! Zostaw komentarz niżej pod przepisem lub oznacz mnie na Instagramie tagiem #ilovebakepl

Dołącz do dyskusji

  1. W przepisie jest błąd co do ilości mleka. Ma Pani 1/4 szklanki mleka na całą babkę. Wychodzi dużo więcej, inaczej jest właśnie gniot jak u Pani w komentarzu wyżej

    1. aneta Autor says:

      W przepisie jest tak malo mleka dlatego, ze ubijamy zoltka na puszystą masę.

  2. Dziekuje za przepis i wzkazowki. Ile mililitrow lub najlepiej gramow ma u Pani szklanka maki? Ja znalazlam gdzies przeliczenie, ze szklanka maki to 170 gram, ale chyba jest niewlasciwe, bo ciasto zrobilo sie twarde i zbite po dodaniu maki, a dotad wszystko dobrze szlo… Zaczyn wyrosl, skladniki byly w temperaturze pokojowej. Jestem zalamana…

    1. aneta Autor says:

      szklanka u mnie to 250 ml

  3. Yarzębina says:

    „Zaczyn wykonujemy z dodatkowej ilości składników” – ale drożdży, rozumiem, nie dajemy dodatkowych? Po prostu wszystko to, co jest w przepisie w składnikach? I która babka lepsza na drugi dzień? – ta czy ta tzw. parzona?

    1. Ilovebake says:

      Drożdży dajemy tyle ile w przepisie. Według mnie lepsza była staropolska :) Niestety każda babka drożdżowa na drugi dzień nie jest już tak dobra jak pierwszego, ale taki ich urok.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zamknij
© 2012-2022 ILovebake Aneta Glińska. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Zamknij
x