Znajdź swój przepis

Makowiec zawijany

11 grudnia, 2014

Makowiec to już ciasto, które przeszło do tradycji świątecznego stołu. Podstawą dobrego makowca jest ciasto drożdżowe i odpowiednio wilgotna masa makowa. Kiedyś nie przepadałam za makowcem, kupowaliśmy go w sklepie i zawsze nie mogłam pojąć dlaczego ludzie się nim zachwycają. Wtedy miałam 18 lat i nie rozumiałam, że to co ze sklepu wcale nie równa się temu co piecze się w domu. Ciasto było suche, masa mało aromatyczna i także jakaś wysuszona. Pierwszy smak prawdziwego makowca poznałam, gdy zaczęłam sama piec świąteczne ciasta. TUTAJ znajdziesz mój przepis na pierwszy makowiec. Jakie było moje zaskoczenie.

Okazało się, że te robione w domu mają zupełnie inny smak. Ciasto jest delikatnie i nie jest wysuszone na wiór. Masa makowa, którą także robię w domu jest słodka, aromatyczna, przepełniona bakaliami i wilgotna.

Mak do makowca powinien być koloru lekko szarawego. W sklepach sprzedawany jest już mak mielony co ułatwia pracę, ponieważ nie musimy go mielić. Natomiast minus jest taki, że nie możemy sprawdzić jakiego koloru były ziarna. Dobrze zmielony mak nie będzie miał wyczuwalnych pod palcami ziarenek.

Ciasto drożdżowe do makowca powinno być dobrze wyrobione. Jednolite i elastyczne, wtedy mamy pewność, że będzie fajnie się spisywało podczas rolowania.

Dlaczego makowiec pęka? po pierwsze dlatego, że ciasto źle zostało wyrobione, po drugie za dużo dodałaś masy makowej i ciasto po prostu nie wytrzymało, a po trzecie za bardzo się napuszyło i pękło podczas pieczenia.

Makowiec nie pęknie podczas pieczenia jeśli zrolujesz go w papier do pieczenia i dasz mu tylko niewielką ilość przestrzeni. Lekko urośnie i nie pęknie. Proste? proste.

Najważniejszy jest i tak smak nawet jeśli pęknie. Co poniektórzy traktują pęknięcia makowca jako znak, że wyszedł smaczny.

TUTAJ znajdziesz przepisy na moje ciasta z makiem.

makowiec-zawijanyMAKOWIEC ZAWIJANY – PRZEPIS

SKŁADNIKI NA CIASTO DROŻDŻOWE:
ILOŚĆ:
2 makowce o dł. około 45 cm

  •  500 g mąki tortowej
  • 30 g drożdży świeżych lub 14 g suchych
  • 150 g cukru
  • 120 g masła, roztopionego
  • 3/4 szklanki mleka, ciepłego
  • 2 jajka
  • 1 żółtko
  • szczypta soli

SKŁADNIKI NA MASĘ MAKOWĄ:

SKŁADNIKI NA LUKIER:

  • 1 szklanka cukru pudru
  • 2 łyżki gorącej wody
  • 1 łyżeczka soku z cytryny

DODATKOWO:

  • białko do posmarowania ciasta

MAKOWIEC ZE ŚWIEŻYMI DROŻDŻAMI:

Za pomocą dużej drewnianej łyżki rozpuszczamy w 1/2 szklanki mleka świeże drożdże. Dodajemy łyżkę cukru i łyżeczkę mąki, mieszamy. Przykrywamy i odstawiamy w ciepłe miejsce na ok. 15 min do wyrośnięcia zaczynu. Mąkę przesiewamy, dodajemy sól, pozostały cukier i mleko, lekko roztrzepane jajka, żółtko, wyrośnięty zaczyn. Chwilę mieszamy drewnianą łyżką i wlewamy jeszcze ciepłe roztopione masło.

MAKOWIEC Z SUCHYMI DROŻDŻAMI:

Mąkę przesiewamy, dodajemy pozostałe składniki.

——————–

Wyrabiamy ciasto, aż będzie gładkie i elastyczne (ok. 10 min). Na początku wyrabiania ciasto może się dosyć mocno kleić do rąk, wyrabiaj mimo to z czasem stanie się coraz bardziej elastyczne. Przykrywamy i odstawiamy w ciepłe miejsce na ok. 1,5 godz do podwojenia objętości.

Na oprószonej lekko stolnicy kładziemy ciasto i dzielimy na dwie części Każdą wałkujemy na prostokąt o grubości ok. 3 mm (ok. 45 cm długości). Smarujemy lekko roztrzepanym białkiem, następnie wykładamy na każdy placek po połowie domowej masy makowej z TEGO przepisu. Zostawiając ok. 2 cm wolnej przestrzeni od boków. Zwijamy jak roladę, podwijając końce pod spód makowca. Makowca przekładamy na papier do pieczenia i ponownie zwijamy jak roladę. Następnie lekko go rozluźniamy zostawiając ok. 1-1,5 cm wolnej przestrzeni (nie więcej), aby makowiec mógł wyrosnąć. Zostawienie za dużej przestrzeni spowoduje, że za mocno wyrośnie i pęknie. Dokładnie tak samo postępujemy z drugim makowcem.
Pieczemy w temp. 180 C przez ok. 25-30 min, aż będzie prześwitywać przez papier brązowy kolor. Po upieczeniu zostawiamy makowce przez 5 min w papierze, następnie rozcinamy i jeszcze lekko ciepłe lukrujemy. Dodatkowo możemy zrobić pasy z gorzkiej czekolady.

Udostępnij

Czy zrobiłeś/aś ten przepis?

Proszę daj mi znać jeśli spodobał Ci się ten przepis! Zostaw komentarz niżej pod przepisem lub oznacz mnie na Instagramie tagiem #ilovebakepl

Dołącz do dyskusji

  1. Witam. Czy ciasto można zostawić do wyrośnięcia na noc w lodówce?

  2. Karolina says:

    Robiłam pyszny ????

  3. Karolina says:

    Chodzi pani o jeden kawałek rozwałkować na długość 45 cm

    1. aneta Autor says:

      Tak

  4. Ile makowiec moze lezec ? Czy mozna juz go zrobic?

    1. Ilovebake says:

      Makowiec polecam zrobic dzien lub max dwa przed swietami ze wzgledu na ciasto drozdzowe, ktore z kazdym dniem traci na smaku. Jesli chcesz zrobic wczesniej najlepiej po upieczeniu zawinac szczelnie i zamrozic. Wieczorem przed swietami lub rano wyjmujesz czekasz kilka godzin i odwijasz z folii. Gotowe

  5. Makowiec wyglada obbbbbłędnie!

    1. Ilovebake says:

      :) dzięki

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zamknij
© 2012-2022 ILovebake Aneta Glińska. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Zamknij
x