Znajdź swój przepis

Faworki drożdżowe

4 lutego, 2016

Faworki drożdżowe to połączenie kształtu klasycznych chrustów ze smakiem ciasta drożdżowe. Faworki są bardzo delikatne, puszyste z dużymi bąblami jak w klasycznych chrustach. Bardzo fajny pomysł na ciekawy przepis w tłusty czwartek. Zdjęcie z wykonania znajdziesz na końcu posta. Niezwykle proste i szybkie w przygotowaniu. Oprószamy cukrem pudrem i mamy niebanalne faworki drożdżowe.

Ciasto jest identyczne jak na pączki. Wałkujemy je dość cienko i dalej postępujemy jak w klasycznym przepisie na faworki. Zaplatanie, smażenie i pudrowanie. Fajne w tym przepisie na faworki drożdżowe jest to, że nie trzeba ponownie czekać, aż ciasto wyrośnie. Po rozwałkowaniu wystarczy je uformować i już są gotowe do smażenia.

Myślę, że na pierwszy rzut oka dla osób, które nie spędzają dużo czasu w kuchni może być ciężko je rozróżnić. Mają podobne bąble jak te klasyczne. Ja swoje ciasto dosyć cienko rozwałkowałam więc nie były, aż tak bardzo pulchne.

Faworki drożdżowe to kolejny pomysł dla osób, które szukają przepisów na ciekawy tłusty czwartek. Mimo wszystko najważniejsze, że są naprawdę smaczne i można ich zjeść pokaźną ilość.

TUTAJ znajdziesz inne moje przepisy na tłusty czwartek.

faworki drozdzowe

FAWORKI DROŻDŻOWE

SKŁADNIKI NA CIASTO:

ILOŚĆ: dwa duże talerze

  • 3 szklanki mąki tortowej*
  • 200 ml mleka, ciepłego
  • 2 łyżki cukru
  • 80 g masła, roztopionego
  • 8 g drożdży suchych lub 25 g świeżych
  • 2 jajka
  • 1 łyżka spirytusu lub wódki

DODATKOWO:

  • olej do smażenia
  • cukier puder do oprószenia

* szklanka o pojemności 250 ml

Mąkę przesiewamy do dużej miski. Dodajemy suche drożdże (ze świeżych wykonujemy wcześniej zaczyn), lekko roztrzepane jajka, cukier, mleko oraz spirytus. Mieszamy, następnie dodajemy niewielką ilość roztopionego masła i zaczynamy wyrabiać ciasto. Po wchłonięciu tłuszczu dodajemy kolejną niewielką porcję, aż do wykorzystania całego. Gotowe owijamy folią spożywczą i zostawiamy w ciepłym miejscu na ok. 1-1,5 godz. do podwojenia objętości.
Stolnicę oprószamy dobrze mąką i przekładamy ciasto. Wałkujemy na grubość ok. 0,5 cm. Następnie za pomocą noża lub radełka wykrawamy pasy o dowolnej szerokości i przecinamy w poprzek. Na środku każdego kawałka wykonujemy nacięcie i jeden koniec przeciągamy przez dziurkę. Postępujemy tak samo z pozostałymi kawałkami. Olej rozgrzewamy do temp. 180 C i smażymy faworki na złoty kolor. Układamy na ręczniku kuchennym, aby odsączyć nadmiar tłuszczu. Podajemy oprószone cukrem pudrem.

faworki drozdzowe faworki drozdzowe faworki drozdzowe faworki drozdzowe faworki drozdzowe

TUTAJ możesz obserwować mój profil na Instagram.

faworki drozdzowe

Udostępnij

Czy zrobiłeś/aś ten przepis?

Proszę daj mi znać jeśli spodobał Ci się ten przepis! Zostaw komentarz niżej pod przepisem lub oznacz mnie na Instagramie tagiem #ilovebakepl

Dołącz do dyskusji

  1. Faworki z tego przepisu robiłam już drugi raz, ciasto wyrasta idealnie i rodzinka zadowolona. Wszystkim smakowały, polecam.

  2. Faworki są smaczne

  3. Natalia says:

    Ile mąki wychodzi na gramy ?

  4. Pyszne wyszły :) przepis ląduje do ulubionych

  5. Kasia Tofil says:

    Przepyszne, robimy już drugi raz. Polecam.

  6. Świetny przepis, a zdjęcia jeszcze lepsze! Twoje faworki prezentuje się wyjątkowo apetycznie. Właśnie takie tradycyjne, regionalne smaki mają szansę na wygraną w naszym konkursie kulinarnym. Wystarczy, że dodasz do wpisu grafikę konkursową i kilka zdań od siebie (info dostępne na stronie https://e-turysta.net/konkurs-kulinarny/), a będziesz mogła wygrać chociażby aparat cyfrowy i promocję na Smaker.pl. Pozdrawiam i powodzenia! :)

  7. Jolanta S. says:

    Smażyłam oponki drożdżowe, ale chrustów jeszcze nie:) Doskonały pomysł – są piękne:)

  8. Smakowicie wyszły !

  9. Kasiasss says:

    Bardzo fajne ;P takie puchate

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zamknij
© 2012-2022 ILovebake Aneta Glińska. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Zamknij
x