Znajdź swój przepis

Pączki domowe – jak dawniej

22 lutego, 2017

Najlepsze pączki domowe są puszyste, lekkie i zawierają dużą ilość żółtek. Najlepsze zaraz po usmażeniu z konfiturą różaną, oprószone cukrem pudrem lub polane lukrem.

Pączki domowe z tego przepisu są niezwykle delikatne dzięki zaparzeniu niewielkiej ilości mąki i dodaniu zmiksowanych na puszystą masę żółtek.

Pączki najlepiej smażyć we frytkownicy wtedy masz pewność, że temperatura jest odpowiednia i nie spala Ci zbyt mocno skórki.

Jeśli masz problem z formowaniem pączków, mam na to inny patent. Wystarczy ciasto rozwałkować na grubość około 2 cm i wykrawać szklanką. Problem z głowy, a uzyskujesz idealnie okrągłe pączuszki.

Na dobrze wyrośniętych pączkach tworzą się białe krążki, ale jeśli ich nie będzie nie znaczy, że pączki są mniej smaczne. Zbyt mocno bym się tym nie przejmowała, ponieważ smak jest najważniejszy.

Pączki możesz nadziewać przed smażeniem lub po smażeniu, kiedy nieco przestygną.

Pączki domowe mają inną wilgotność od tych kupowanym w sklepie. Nie ma mowy o tym, że ciasto będzie suche. Leciutkie, puchate i do tego miękkie. Takich pączków na pewno w tłusty czwartek zjesz kilka.

TUTAJ znajdziesz inne moje przepisy na pączki.

pączki domowe

PĄCZKI DOMOWE jak dawniej

SKŁADNIKI NA PĄCZKI:

  • 600 g mąki tortowej
  • 60 g drożdży świeżych
  • 250 ml mleka
  • 6 żółtek
  • 1/2 szklanki cukru
  • 100 g masła, roztopionego
  • 1 kieliszek alkoholu np. wódki

* 1 szklanka o pojemności 250 ml.

Mleko podgrzewamy do zagotowania. Dodajemy 2 łyżki przesianej mąki i mieszamy. Do przestygniętego, ale jeszcze ciepłego mleka dodajemy drożdże i łyżeczkę cukru. Mieszamy i zostawiamy pod przykryciem na około 15 min. do wyrośnięcia.
Żółtka miksujemy razem z pozostałym cukrem na jasną i puszystą masę. Pozostałą mąkę przesiewamy do dużej miski. Dodajemy rozczyn z drożdży i zmiksowane żółtka. Chwilę mieszamy następnie dodajemy alkohol oraz odrobinę roztopionego masła. Zaczynamy wyrabiać ciasto co jakiś czas dolewając niewielką ilość masła, aż do wykorzystania całości. Ciasto powinno odchodzić od dłoni po wyrobieniu. Gotowe wkładamy do miski, owijamy folią i zostawiamy na około 1,5 godz do wyrośnięcia. Po tym czasie z ciasta odrywamy kawałki (około 60 g), lekko spłaszczamy i nakładamy odrobinę marmolady lub dżemu. Zlepiamy końce i formujemy w kulkę. Odkładamy na 20-30 min. do napuszenia pod przykryciem. Olej rozgrzewamy do temp. 180 C i smażymy każdy pączek z obu stron na złoty kolor. Po usmażeniu odsączamy z nadmiaru tłuszczu na ręczniku kuchennym. Oprószamy cukrem pudrem lub polewamy lukrem.

pączki domowe pączki domowe pączki domowe

Udostępnij

Czy zrobiłeś/aś ten przepis?

Proszę daj mi znać jeśli spodobał Ci się ten przepis! Zostaw komentarz niżej pod przepisem lub oznacz mnie na Instagramie tagiem #ilovebakepl

Dołącz do dyskusji

  1. Czy paczki po zgnieceniu palcami wracają czy są klejące?

  2. A czy można ciasto zrobić wieczorem na pierwsze wyrastanie do lodówki na noc, i rano dalszy ciąg prac?

  3. Ile pączków wychodzi z tego przepisu mniej więcej? :)

    1. ok. 15 pączków :)

  4. Czy z tego przepisu można zrobić mini pączki ? Czy raczej poleca Pani przepis na ,, Mini pączki ,, ?
    Pozdrawiam serdecznie

  5. Pączki wyszły bardzo smaczne, wszyscy byli zachwyceni. Dziękuję.

  6. Przepyszny chlebek i bardzo prosty w wykonaniu

  7. Agnieszka K. says:

    W jakim garnku najlepiej smazyc takie paczki?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zamknij
© 2012-2022 ILovebake Aneta Glińska. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Zamknij
x