Gotowa masa makowa ze sklepu nigdy nie dorówna smakiem tej wykonanej w domu. W masie makowej z tego przepisu znajdziesz tylko naturalne składniki. Nie ma mowy o sztucznym miodzie lub dodaniu proszkowanych białek co ma miejsce w tych „gotowych”. Masa makowa wykonana w domu jest bardziej intensywna w smaku, nie jest przesłodzona, dokładnie czuć co jest do niej dodane. I co najważniejsze nie ma konserwantów. Jest lekko wilgotna, ale nie do tego stopnia, jak te ze sklepu. Mogą one powodować zakalec w środku przez nadmiar wody.
Z tej masy możemy wykonać makowiec o długości ok. 45 cm. Jeśli do masy nie dodasz białek można ją przechowywać w lodówce dłużej niż 2-3 dni. Natomiast po dodaniu surowych białek nie przetrzymujcie jej długo bo zaczną się psuć pomimo chłodu.
Jeśli masz ochotę na inne bakalie lub dodanie ulubionych składników – zrób to. Słyszałam już o takich dodatkach jak wiśnie z zalewy, powidła lub budyń.
Masę makową z tego przepisu możesz użyć do nadziewania bułeczek, rogalików lub pączków.
TUTAJ znajdziesz moje przepisy na makowce i ciasta z makiem.
DOMOWA MASA MAKOWA
SKŁADNIKI:
- 1 1/2 szklanki suchego maku, całych ziaren lub mielonych
- 3/4 szklanki cukru pudru
- 2 łyżeczki cukru waniliowego
- 2 łyżki miodu, płynnego
- 1/2 szklanki rodzynek
- łyżka skórki pomarańczowej
- łyżka skórki cytrynowej
- 2 łyżki mielonych orzechów np. włoskich, laskowych, migdałów
- 1/3 szklanki surowych białek
- 1 łyżeczka soku z cytryny
- kilka kropli ekstraktu lub esencji migdałowej
* szklanka o pojemności 250 ml
* zamiast surowych białek możesz dodać 50 g masła roztopionego
Mak dokładnie płuczemy. Następnie przekładamy do garnuszka i zalewamy gorącą wodą. Powinna sięgać ok. 0,5 cm nad powierzchnię maku. Gotujemy na niewielkim ogniu przez 10 min. Dokładnie odcedzamy mak z pozostałej wody. Przekładamy do malaksera i mielimy. Jeśli mak był wcześniej mielony należy tą czynność pominąć. Dodajemy białka, cukier puder, cukier waniliowy, miód i dokładnie mieszamy. Na koniec łączymy z bakaliami, orzechami, skórką, sokiem z cytryny oraz ekstraktem migdałowym. Masę przechowujemy w lodówce nie dłużej niż 2 dni.
Absolutnie genialna masa makowa! ???? Zrobiłem ją po raz kolejny i zostanę przy niej na dłużej. Dziękuję bardzo za przepis! ????
Mak gotuje się w mleku a nie w wodzie ! Starym, małopolskim sposobem. Ludzie co wy macie z tą wodą ?!
Pani gotuje na mleku a ktos na wodzie prosze dac innym wybor i nie krytykowac. Pozdrawiam :-)
Uwielbiam makowce :) I mam właśnie zamiar przygotować na weekendzie masę na makowiec, więc chętnie wypróbuję Twój przepis :)
Piękne zdjęcia :)
Pozdrawiam