Znajdź swój przepis

Jak upiec miękkie pierniczki świąteczne? Co zrobić, gdy pierniczki są twarde?

27 listopada, 2014

Dowiedz się jaki jest najlepszy miód. Jaką grubość powinny mieć pierniczki. W jakiej temp. powinny być pieczone i jak przechowywać, aby do świat pierniczki były miękkie. Czy można polać lukrem zaraz po pieczeniu, czy dopiero po tym jak zmiękną. I co najważniejsze, jakie są sposoby na to, aby pierniczki szybko zmiękły i były gotowe do jedzenia.  Na te wszystkie pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

Przeczytaj bo już czas na pieczenie pierniczków na święta Bożego Narodzenia.

Dawniej wypiek pierników i pierniczków to była sztuka. Wymagała nie tylko wiedzy, ale wyczucia smaku do tego, aby dobrać odpowiednią ilość przypraw korzennych do ciasta. Surowe ciasto dojrzewało nawet kilka miesięcy przed pieczeniem. Ach to musiały być piękne czasy.

Chociaż Boże Narodzenie jest świętem najbardziej celebrowanym w Polsce często nie mamy nawet chwili, aby pomyśleć i dokładnie zaplanować potrawy. Dlatego ten wpis jest swego rodzaju vademecum o pierniczkach. Wiedza w pigułce. Zwracam uwagę w nim na użycie dobrych produktów, czyli serce wypieku.

TUTAJ znajdziesz przepisy na pierniki i pierniczki.

JAK UPIEC PYSZNE I MIĘKKIE PIERNICZKI ŚWIĄTECZNE?

 1. SKŁADNIKI NA PIERNICZKI

Im lepszych jakościowo produktów użyjesz tym smaczniejsze wyjdą. Dobry miód to podstawa. Najlepszy miód na pierniczki to lipowy o złotym kolorze i płynnej konsystencji. Kolejnym składnikiem nie mniej ważnym są przyprawy. Cynamon, imbir, anyż, gałka, kardamon, ziele angielskie. W odpowiednich proporcjach użyte przyprawy to sukces doskonałych i aromatycznych pierniczków. Jeśli w przepisie na pierniczki znajduje się masło nie zamieniaj go na margarynę.

Trzymaj się ściśle przepisu, jeśli go dobrze znasz i wiesz, że na pewno z nich wyjdą udane pierniczki. Ważne jest łączenie miodu z mąką. Zasmażanie miodu powoduje, że zaczyna mieć karmelowy kolor i nie trzeba je dobarwiać kakao. Co poniektórzy nadal tak robią.

Uwaga: nie podsypuj za dużo mąki podczas wałkowania. Im więcej jej wtłoczysz tym będą bardziej suche. Dodawaj tyle ile jest konieczne.

2. WYKRAWANIE

Im cieńsze pierniczki, tym jest większa szansa, że staną się szybciej twarde, a nawet nie zmiękną. Najlepiej jeśli pierniczki wykrawamy na grubość około 1 cm.

 3. WYPIEKANIE

Pieczemy zazwyczaj w temp. 160-170 C. Nie wolno przepiekać pierniczków, ponieważ wtedy jest raczej pewne, że już ich nie uratujemy i będą twarde. Zazwyczaj pieczenie trwa od 5-10 min.

4. PRZECHOWYWANIE

Pierniczki zaraz po upieczeniu wkładamy do szczelnej puszki i przechowujemy nawet kilka miesięcy.

5. LUKROWANIE

Pierniczki lukrujemy po tym jak zmiękną jeśli chcemy je pokryć w całości. Ewentualnie po wystudzeniu możemy dekorować różnymi ornamentami i zawijaskami. Pierniczki nie pokryte w całości będą miały możliwość chłonięcia wilgoci.

DLACZEGO PIERNICZKI SĄ TWARDE JAK KAMIEŃ ?

Trzeba sobie powiedzieć, że pierniczki z większości przepisów zaraz po upieczeniu są miękkie. Natomiast po wystudzeniu stają się twarde i wymagają leżakowania, czyli trzymania nawet miesiąc w szczelnym pojemniku.

Jedynie te z dodatkiem drożdży w przepisie nie wymagają czekania i można je upiec na ostatnią chwilę.

Dobre pierniczki wymagają czasu. Ile? Nawet 3-4 tygodnie przechowywania, wtedy nabiorą intensywności, ciasto zmięknie i będą nadawać się do jedzenia.

CO ZROBIĆ, ABY PIERNICZKI BYŁY SZYBKO MIĘKKIE:

Do szczelnego pojemnika wkładamy pierniczki razem z:

  •  obierkami jabłka, wymieniamy je co 1-2 dni na świeże. Ciastka będą pochłaniały z nich wilgoć i zaczną mięknąc.
  •  razowy chleb, umieszczamy pierniczki na jednej kromce i przykrywamy drugą. Zostawiamy na 1-2 dni i wymieniamy, aż uznasz ze nadają się do jedzenia i są miękkie.
  •  cytryna, wkładamy 1-2 ćwiartki cytryny i zostawiamy na 1-2 dni, wymieniamy, aż zmiękną. Pierniczki będą miały lekko cytrynowy posmak i aromat.
  • Możemy też zostawiać pierniczki w chłodnym i wilgotnym pomieszczeniu, będą chłonęły wilgoć z otoczenia. Uwaga: nie może być w nim brzydkich zapachów.

Dołącz do dyskusji

  1. dzieki za pomoc,
    w zamian podrzucam koledy na swiateczne gotowanie i same swieta: https://youtu.be/ok4OEF0ymWY
    pozdrawiam :)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zamknij
© 2012-2022 ILovebake Aneta Glińska. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Zamknij
x