Znajdź swój przepis

Jaki okap kuchenny wybrać? Poznaj najważniejsze zasady

3 stycznia, 2025

Twoja wymarzona kuchnia potrzebuje wydajnego i dobrze zaprojektowanego sprzętu do pochłaniania. Nowoczesne okapy utrzymują czyste i świeże powietrze podczas przygotowywania ulubionych posiłków, ale mogą być również elementem dekoracyjnym całej aranżacji. Z artykułu dowiesz się, na co zwrócić uwagę kupując okap kuchenny, by przez długi czas cieszyć się jego efektywnością i pięknem.

Jak wybrać okap kuchenny?

Starannie. Na początku ustal, jakie urządzenie jest ci potrzebne i na czym ci szczególnie zależy. Gdy twoja kuchnia jest otwarta na jadalnię i zajmuje dużą przestrzeń, zwróć uwagę na wydajność urządzenia. Gdy kochasz ciszę w „sercu domu”, poszukaj sprzętów z silnikiem montowanym poza urządzeniem. Jeśli robisz zdjęcia w trakcie gotowania i temperatura barwowa światła jest decydująca, sprawdź rodzaj oświetlenia wbudowanego w model, który przypadł ci do gustu. Niezależnie od indywidualnych potrzeb, które mogą się oczywiście różnić, każdy z nas szuka okapu kuchennego, który będzie łączyć w sobie solidne wykonanie, dopracowane parametry techniczne oraz eleganckie wzornictwo.

Rodzaje okapów, czyli znajdź to, czego potrzebujesz

Producenci okapów kuchennych zadbali o to, by klienci mogli dobrać sprzęt idealnie pasujący do danego wnętrza. Pochłaniacz do kuchni w bloku nie powinien zabierać cennej przestrzeni, z kolei okap nad wyspę dedykowany do wysokiego loftu dobrze, żeby był wyposażony w stalowe linki regulujące jego wysokość. Słowem ile kuchni, tyle możliwości.

Wśród najpopularniejszych kategorii urządzeń do pochłaniania wyróżniamy:

  • okapy wyspowe – zaprojektowane nad wyspę kuchenną są coraz częstszym wyborem wśród inwestorów i klientów indywidualnych. Montowane bezpośrednio do sufitu, tuż nad płytą grzewczą, doskonale chłoną wszystkie zapachy, które powstają podczas gotowania czy smażenia, ale także drobinki tłuszczu i szkodliwe drobnoustroje. Zaletą okapu wyspowego jest jego designerski wygląd. Do przestrzeni o surowym klimacie najodpowiedniejsze będą okapy inspirowane nordyckim wzornictwem wyposażone w stalowe ramy i funkcjonalne półki na kuchenne utensylia. Z kolei, w aranżacjach shabby chic sprawdzą się ceramiczne pochłaniacze na linkach, które wyglądem bardziej przypominają gustowne lampy aniżeli sprzęty do pochłaniania. Ofertę modeli wyspowych uzupełniają: klasyczne sprzęty T-Line i unikatowe modele wykończone ryflowanym szkłem (dostępne w portfolio marki Nortberg)
  • okapy podszafkowe – urządzenia, które swoimi rozmiarami idealnie pasują do szafek kuchennych, dzięki czemu dobrze sprawdzają się w mniejszych kuchniach w bloku, kawalerkach czy aneksach kuchennych, ale także w większych przestrzeniach urządzonych w duchu minimal. Okap teleskopowy dostępny w kolorach: białym, czarnym oraz srebrnym perfekcyjnie dopasowuje się do zabudowy kuchennej. To, co widzimy to, elegancki panel najczęściej wykonany z hartowanego szkła. Pochłaniacz do zabudowy jest jednym z najbardziej uniwersalnych modeli, który pasuje do każdego wnętrzarskiego stylu i konwencji.
  • okapy przyścienne, czyli kominowe, montuje się do ściany nad płytą grzewczą. Klienci do wyboru mają tradycyjne okapy w kształcie odwróconej litery „T”, modele skośne, popularne tuby, wersje rustykalne oraz te, w kształcie prostopadłościanu. Oczywiście, urządzenia dostępne są w różnych kolorach: klasycznej bieli, czerni, inoxie, ale także w ecru.
  • okapy retro stworzone z myślą o entuzjastach wnętrz utrzymanych w konwencji boho, rustic czy country. To, co wyróżnia ten typ urządzeń, to wysokiej jakości niebarwiona bukowa listwa, którą można pomalować na kolor mebli kuchennych.
  • okap tuba – połączenie minimalistycznej formy, kunsztu detalu i bogactwa kolorów. Miłośnikom stylu modern, glam i soft glam najbardziej podobają się sprzęty w kolorze jasnego lub ciemnego złota. Złoty okap tube kapitalnie rozświetla wnętrze nadając mu przy tym bezpretensjonalnego charakteru. Kaszmirowy tube naturalnie wpisuje się w trendy: skandynawski, hygge i japandi. Czarny lub biały model fantastycznie dopełnia klasyczne aranżacje, podczas gdy ciepła miedź najlepiej odnajdzie się w przestrzeniach z nutą przewodnią w postaci rozbielonych szarości, brązów, szarości i czerni. Ciekawą propozycją są tuby zabudowane stalową konstrukcją, którą można personalizować. Awangardowego klimatu dodają im szklane półki precyzyjnie zlicowane z rantem.
  • okapy blatowe wbudowane w płytę grzewczą, blat kuchenny lub zamontowane tuż przy kuchence idealnie nadają się do pochłaniania zapachów. Aktualnie, najpopularniejsze rozwiązanie to urządzenie wysuwane z blatu, choć wielu zwolenników ma również pochłaniacz zintegrowany z płytą, który jest praktycznie niewidoczny.
  • okapy sufitowe montowane bezpośrednio do sufitu nie zabierają kuchennej przestrzeni – są zatem najlepszym wyborem dla minimalistów. Pochłaniacz sufitowy sprawdzi się w otwartych kuchniach połączonych z salonem lub jadalnią gwarantując efektywną pracę. Najcieńsze, dostępne na rynku modele, potrzebują zaledwie 16 centymetrów wolnej przestrzeni sufitu podwieszanego. Efekt? Prosta i szybka instalacja daje w rezultacie okap genialnie zlicowany z sufitem.
okap wyspowy

Okap wyspowy Cylindro Kashmir wyróżnia się eleganckim, cylindrycznym kształtem i subtelnym odcieniem kaszmiru, idealnie komponując się w nowoczesnych kuchniach, gdzie styl spotyka się z funkcjonalnością (Źródło: https://nortberg.pl/okap-wyspowy-cylindro-kashmir.html)

REKLAMA:

Rozmiary okapów, czyli jak wybrać właściwą szerokość?

Jednym z najważniejszych kryteriów przy wyborze okapów kuchennych jest dobry rozmiar. Można zadać pytanie: „dobry, czyli jaki”? Taki, który zagwarantuje skuteczną pracę urządzenia. Wśród dostępnych modeli mamy do wyboru okapy o szerokości: 40 cm, 41 cm, 50 cm, 56,4 cm, 59,5 cm, 60 cm, 70 cm, 80 cm, 86,4 cm, 90 cm, 89,5 cm, 96 cm, 120 cm ,130 cm, 150 cm, 160 cm, a nawet 180 cm. Najbardziej standardową szerokością jest 60 cm. Wynika to z rozmiaru szafki, do której dobieramy sprzęt do pochłaniania oraz wielkości płyty grzewczej. By mieć pewność, że okap spełni swoją rolę, dobierz szerokość okapu do płyty grzewczej lub kuchenki. Zasada jest taka, że okap powinien być zawsze szerszy. Gdy korzystasz z płyty indukcyjnej o szerokości 77 cm, potrzebujesz okapu o szerokości co najmniej 80 cm.

okap podszafkowy

Okap podszafkowy Micra White Matt 120 zachwyca swoją niesamowitą szerokością, co sprawia, że jest idealnym rozwiązaniem do kuchni, w której znajduje się robot kuchenny, zapewniając efektywną wentylację przy zachowaniu minimalistycznego designu (Źródło: https://nortberg.pl/okap-podszafkowy-micra-white-matt.html)

Cichy okap – czy to w ogóle możliwe?

Głośność okapu mierzymy za pomocą decybeli. Jeżeli zależy ci na cichej pracy urządzenia, to wybierz sprzęt, który na najwyższym biegu nie przekracza 40 dB. Parametr sięgający 50 i 60 dB jest także do zaakceptowania w przypadku, gdy szukasz ekonomicznej wersji okapu. Im cichszy okap, zwykle wyposażony w bezszczotkową turbinę BLDC, tym wyższa cena. Dla tych, którzy cenią ciszę w trakcie gotowania, rekomendowane są innowacyjne rozwiązania Silent Home lub Silent Kitchen polegające na tym, że turbina urządzenia znajduje się poza kuchnią np. na dachu budynku, na elewacji lub na poddaszu. Okap pracuje, ale go nie słychać.

Wydajność, czyli jak mój okap sobie poradzi?

Metry sześcienne na godzinę to jednostka miary wydajności okapu kuchennego. W ofercie mamy do wyboru okapy o wydajności 900 m³/h,  850 m³/h , 700 m³/h, 525 m³/h. By prawidłowo dobrać wydajność okapu ważna jest kubatura kuchni. Najczęściej przyjmuje się, że okap powinien wymienić powietrze w kuchni co najmniej 6-krotnie w ciągu godziny. Dla przykładu: jeśli twoja kuchnia ma powierzchnię 40 m² i wysokość 2,5 metra to kubatura wynosi 100 m³, mnożąc razy 6 otrzymujmy 600 m³/h. By mieć pewność efektywnej pracy okapu, należy wybrać sprzęty o wydajności 600 m³/h i wyższej, przy czym należy pamiętać, że kupując okap o wyższej wydajności niż rezultat obliczeń, będziemy mogli skutecznie wykorzystywać również niższe biegi urządzenia.

Klasa energetyczna i oświetlenie – parametry kluczowe czy drugorzędne?

Okap z funkcją oszczędzania energii – tak czytamy na stronach wielu producentów, a jakie są fakty? Klasy energetyczne podawane są w skali od  A+++ do G, gdzie A+++ oznacza klasę urządzeń o najniższym zużyciu energii, natomiast G – klasę o najwyższym zużyciu energii, co oznacza większe wydatki dla użytkownika. Wybierając sprzęty AGD, w tym okap, postaw na sprzęt o klasie energetycznej A z uwagi na oszczędność energii i troskę o środowisko naturalne. Równie istotne jest oświetlenie – dziś najczęściej spotykane są energooszczędne oczka lub listwy LED o neutralnej temperaturze barwowej 4000K i jest to zdecydowanie sprawdzone rozwiązanie.

Jakie sterowanie okapem jest najprostsze?

Mechaniczne, elektroniczne, gestami – wszystkie rodzaje sterowania są bezproblemowe i intuicyjne. Dla tych, którzy cenią klasyczne rozwiązania najtrafniejszym wyborem będzie okap z mechanicznym sterowaniem za pomocą przycisków lub suwaków, chociaż najbardziej popularną opcją jest sterowanie elektroniczne np. przyciskami Soft-Touch lub za pomocą pilota radiowego. Najnowsze modele na rynku, wyposażone są w sterowanie gestami. Wystarczy ruch dłonią, by włączyć okap, kolejny, by zmienić bieg i jeszcze jeden, by wyłączyć urządzenie.

Okap wyspowy Tubo Sterling Gold Gesture Control łączy piękny, luksusowy odcień złota z intuicyjnym sterowaniem gestami, co pozwala na wygodne użytkowanie nawet wtedy, gdy masz brudne ręce, zachowując funkcjonalność w kuchni (Źródło: https://nortberg.pl/okap-wyspowy-tubo-sterling-gold-gesture-control-bldc.html)

REKLAMA:

Pochłaniacz kuchenny czy wyciąg? Jaki tryb pracy wybrać?

Wszystko zależy od możliwości technicznych. Jeżeli możesz podłączyć okap do przewodu wentylacyjnego, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wyciąg, który zasysa powietrze i odprowadza je na zewnątrz. W przypadku, gdy nie masz możliwości podłączenia sprzętu do kanału wentylacyjnego, kup pochłaniacz, który pracuje w obiegu zamkniętym. Wyposażony w filtry węglowe z pochłanianiem oparów radzi sobie równie skutecznie co wyciąg. Musisz natomiast pamiętać o wymianie filtrów co kilka miesięcy.

Jak zamontować okap kuchenny?

Montaż standardowego okapu kuchennego na bazie załączonej instrukcji jest prosty i nie wymaga specjalistycznej wiedzy ani narzędzi. Zwróć szczególną uwagę na zachowanie odpowiedniej odległości od płyty grzewczej: dla płyt gazowych to minimum 65 centymetrów, dla płyt indukcyjnych i elektrycznych nie mniej niż 50 centymetrów. Do montażu okapów o gabarytach 120, 140 czy nawet 180 cm potrzebni są profesjonalni montażyści.  

Dobry okap – podsumowanie

Wydajny, cichy, energooszczędny, solidnie wykonany, z czujnikiem zabrudzenia filtrów – tak w skrócie można opisać skuteczne urządzenie do pochłaniania oparów kuchennych. By okap kuchenny służył ci przez lata, a przy tym był ozdobą wnętrza, przyjrzyj się wzornictwu i parametrom technicznym. To one decydują o tym, czy sprzęt spełnia potrzeby twojego wnętrza. Otwarta kuchnia na salon, mały aneks, wysoki loft.. ile przestrzeni, tyle rodzajów okapów kuchennych, które warto wziąć pod lupę. Czarny okap do zabudowy może być najlepszym wyborem do „serca domu” w zabytkowej, przedwojennej kamienicy, ale zupełnie nietrafionym do otwartej kuchni z wyspą w amerykańskim stylu.  

Post sponsorowany

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zamknij
© 2012-2022 ILovebake Aneta Glińska. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Zamknij