Kruche ciasto z jagodami i pianką jogurtową na bazie jogurtu greckiego. Obłędnie pyszne ciasto z jagodami, które jest szybkie w przygotowaniu.
Ciasto jest niesamowicie pyszne i na pewno na jednym kawałku nie skończysz.
Podstawą jest chrupiące i lekkie ciasto kruche, które świetnie pasuje do kwaśnych jagód.
Pianka jogurtową jest jak chmurka, słodziutka i lekko ma posmak serowy.
Cudowne połączenie, które będzie doskonałe na przeróżne okazje.
ZOBACZ WIĘCEJ PRZEPISÓW:
KRUCHE CIASTO Z JAGODAMI I BUDYNIOWĄ PIANKĄ
CIASTO Z MASCARPONE I TRUSKAWKAMI

KRUCHE CIASTO Z JAGODAMI I PIANKĄ JOGURTOWĄ
SKŁADNIKI:
KRUCHE CIASTO
- 250 g mąki tortowej
- 3 łyżki cukru pudru
- 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 100 g zimnego masła
- 4 zimne żółtka
- szczypta soli
WARSTWA JAGODOWA
- ok. 250 – 300 g jagód świeżych lub mrożonych
- 1 i 1/2 łyżki mąki ziemniaczanej lub proszku budyniowego
JOGURTOWA PIANKA
- 4 białka o temp. pokojowej
- 3/4 szklanki cukru
- 400 g jogurtu greckiego w temp. pokojowej
- 40 g budyniu waniliowego w proszku
- 4 łyżki oleju np. rzepakowego
- szczypta soli
PRZYGOTOWANIE:
*1 szklanka ma pojemność 250 ml.
Formę o średnicy 26 cm wykładamy na dnie papierem do pieczenia.
Jagody myjemy, osuszamy i mieszamy z mąką ziemniaczaną lub proszkiem budyniowym. Na czas przygotowania ciasta odstawiamy na bok.
Mąkę przesiewamy razem z cukrem pudrem i proszkiem do pieczenia. Dodajemy żółtka, kawałki masła i szczyptę soli. Rozdrabniamy palcami lub w malakserze, aż powstanie kruszonka.
Połowę wykładamy na spód formy i lekko dociskamy. Pieczemy w temp. 180ºC przez ok. 20 – 25 minut do zarumienienia ciasta. Wyjmujemy i zostawiamy do lekkiego wystudzenia.
W międzyczasie przygotowujemy masę jogurtową.
Białka razem ze szczyptą soli miksujemy na sztywną piankę. Następnie dodajemy w kilku porcjach cukier, aż powstanie gęsta i lśniąca pianka. Zmniejszamy obroty miksera do minimum i dodajemy po łyżce jogurt, olej oraz na koniec proszek budyniowy.
Na kruchy spód wykładamy jagody, wylewamy masę jogurtową i obsypujemy pozostałą kruszonką. Pieczemy w temp. 180ºC przez ok. 40 – 45 minut do zarumienienia wierzchu ciasta. Podajemy oprószone cukrem pudrem lub gałką lodów waniliowych.


Dzień dobry, czy mrożone jagody wczensiej rozmrozić? Będę wdzięczna za podpowiedź.
Nie, nie trzeba rozmrażać. Jedynie dodajemy 1 – 1 i 1/2 łyżki mąki ziemniaczanej.