Wiele osób ceni seler naciowy za jego wartości odżywcze i wyjątkową chrupkość. Jednak to warzywo niezbyt często trafia na talerze z uwagi na charakterystyczny smak. Przy okazji planowania jadłospisu na najbliższe dni sprawdź, dlaczego warto regularnie sięgać po seler naciowy!
Właściwości zdrowotne selera naciowego – witaminy i składniki mineralne
Warzywa zielone są bardzo ważnym składnikiem zdrowej, dobrze zbilansowanej diety. Aby móc w pełni korzystać z ich dobroczynnego działania na organizm, należy dodawać je do każdego posiłku. Dobrym pomysłem jest włączenie selera naciowego do diety, ponieważ ta charakterystyczna jarzyna daje wiele możliwości kulinarnych. Z wykorzystaniem selera można przygotowywać m.in. ciekawe przekąski, sałatki i koktajle.
Warto wiedzieć, jakie witaminy i minerały można znaleźć w chrupiących łodygach selera naciowego. Wszystkie niezbędne informacje w tym zakresie uzyskaliśmy za pośrednictwem Dominiki Pagacz-Tokarek, magister farmacji i ekspert allecco.pl.
Seler naciowy – skarbnica cennych minerałów
Wśród cennych składników mineralnych znajdujących się w łodygach selera naciowego na szczególną uwagę zasługują potas, wapń i magnez, które wzmacniają wydolność i wspierają zdrowie organizmu oraz korzystnie wpływają na pracę układu nerwowego. Wapń jest niezwykle ważny dla funkcjonowania kości. Powinien być dostarczany do organizmu, ponieważ pomaga skutecznie ograniczyć ryzyko wystąpienia osteoporozy.
Magnez jest niezbędny dla prawidłowej pracy mięśni. Warto też wspomnieć, że w selerze naciowym występuje fosfor, uczestniczący w rozwoju i funkcjonowaniu mięśni oraz kości. Ponadto wykazuje on korzystne działanie na układ nerwowy – pomaga zminimalizować efekty stresu i przemęczenia. Jest też niezbędny do zachowania równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie.
Zawartość wody w łodygach selera
Chrupiące i jędrne łodygi selera naciowego zawierają sporo wody. Ich regularne spożywanie redukuje uczucie zmęczenia, sprzyja prawidłowemu nawodnieniu i ogranicza częstotliwość występowania zaparć.
Włączenie selera do diety korzystnie wpływa na pracę układu pokarmowego i nerwowego. Z uwagi na obecność wody i antyoksydantów można też zaobserwować pozytywne efekty w postaci poprawy wyglądu cery, włosów i paznokci. Przekąska z łodyg selera naciowego pomaga szybko się nawodnić w ciągu dnia, redukując zmęczenie i poprawiając koncentrację. Ponadto działa alkalizująco na organizm, co jest niezwykle ważne dla zachowania prawidłowej pracy organizmu.
Przeciwutleniacze w łodygach selera naciowego
Oprócz tego selery naciowe są bogate w substancje, które pomagają walczyć z wolnymi rodnikami. To chrupiące zielone warzywo jest dobrym źródłem witamin z grupy B i karotenoidów. W miąższu znajduje się witamina A (10 mg w 100 g warzywa), witamina C (3,5 mg) oraz wit. E (0,2 mg). Przeciwutleniacze i flawonoidy obecne w selerze naciowym wspierają organizm w walce ze stanami zapalnymi. Antyoksydanty sprzyjają też zachowaniu dobrego wzroku i zdrowej skóry.
Substancje o działaniu prozdrowotnym
W selerze naciowym występuje flawonoid o nazwie apigenina. Ma ona działanie obniżające poziom cholesterolu i regulujące proces wytwarzania histaminy w organizmie. Wiele obserwacji potwierdza, że obecność tej substancji w diecie wpływa na zachowanie zdrowia. Potencjalnie może ona chronić komórki przed niekorzystnymi zmianami zachodzącymi pod wpływem różnorodnych czynników takich jak stres, nieprawidłowa dieta, zanieczyszczenie środowiska.
Wartość odżywcza selera naciowego i jego działanie prozdrowotne
Seler naciowy to cenny składnik diety, który częściowo pokrywa potrzeby organizmu człowieka. Dostarcza śladowe ilości tłuszczu, białka i węglowodanów. W 100 g selera znajduje się około 1,8 g błonnika pokarmowego.
Wpływ selera naciowego na poziom lipidów i cukru we krwi
Urozmaicenie diety świeżymi zielonymi warzywami to zawsze doskonały pomysł. Łodygi selera mają niski indeks glikemiczny, dlatego z powodzeniem mogą być spożywane przez osoby dbające o dietę oraz cukrzyków. Co więcej, seler zawiera substancje, które w naturalny sposób wpływają na obniżenie poziomu lipidów i cukru we krwi. Może być spożywany przez chorych na insulinooporność, dostarczając im cennych witamin i minerałów.
Niska kaloryczność – seler idealny na zdrowe przekąski w ciągu dnia
Podobnie jak inne warzywa zielone, seler naciowy nie dostarcza zbyt wielu kalorii. To cenna informacja dla osób, które z jakiegoś powodu pilnują kaloryczności swojej diety. Seler naciowy idealnie nadaje się jako przekąska pomiędzy posiłkami lub dodatek do lekkich surówek i warzywnych koktajli. 100 g selera naciowego dostarcza jedynie 14 kcal.
Pamiętaj o włączeniu selera naciowego do swojej diety. To prawdziwa skarbnica antyoksydantów i bogate źródło błonnika pokarmowego. Jego łodygi są doskonałym źródłem cennych minerałów i witamin. Dostarczają niewiele kalorii i odznaczają się wyjątkowymi właściwościami prozdrowotnymi – wspierają układ kostny, mięśniowy, nerwowy i krwionośny, a także sprzyjają utrzymaniu prawidłowej masy ciała.
Post sponsorowany