Sernik z borówkami i kruszonką to przepyszny przepis na letni deser z owocami. Wierzch można oblać białą czekoladą lub podawać z gałką lodów.
Spód to błyskawiczna w przygotowaniu kruszonka, która jest słodka i świetnie pasuje do borówek i sernika.
Masa serowa jest leciutka, delikatna i nieco kremowa.
Borówkowa warstwa świetnie komponuje się ze słodkim ciastem i jest mocno wyrazistym akcentem sernika.
Sernik doskonale smakuje oprószony cukrem pudrem, oblany białą czekoladą lub nieco podgrzany z gałką lodów waniliowych.
ZOBACZ WIĘCEJ PRZEPISÓW:
KRUCHE CIASTO Z JAGODAMI I PIANKĄ JOGURTOWĄ
CIASTO CZEKOLADOWE Z BORÓWKAMI
CIASTO Z BORÓWKAMI I MASCARPONE

SERNIK Z BORÓWKAMI I KRUSZONKĄ
SKŁADNIKI:
KRUSZONKA
- 230 g mąki tortowej
- 4 łyżki cukru
- 1 łyżeczka cukru waniliowego
- 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 2 zimne żółtka
- 115 g zimnego masła
- szczypta soli
MASA SERNIKOWA
- 800 g twarogu np. z wiaderka
- 2/3 szklanki cukru
- 2 łyżeczki cukru waniliowego
- 2 jajka
- 60 g budyniu waniliowego w proszku
- 100 ml śmietanki kremówki 30%
DODATKOWO
- ok. 300 – 400 g borówek + 2 łyżeczki mąki ziemniaczanej lub proszku budyniowego
PRZYGOTOWANIE:
*1 szklanka ma pojemność 250 ml.
Formę okrągłą o średnicy ok. 24 cm wykładamy na dnie papierem do pieczenia. Boki można lekko posmarować masłem i oprószyć bułką tartą, kaszką manną lub papierem do pieczenia.
Borówki mieszamy z mąką ziemniaczaną lub proszkiem budyniowym i odstawiamy na bok.
Mąkę mieszamy razem z cukrem, cukrem waniliowym, proszkiem do pieczenia i solą. Dodajemy żółtka oraz kawałki zimnego masła i rozdrabniamy palcami lub w malakserze na kruszonkę. Połowę wykładamy na spód, lekko dociskamy i pieczemy w temp. 180ºC przez ok. 18 – 20 minut.
Wszystkie składniki na masę sernikową powinny być w temp. pokojowej.
W między czasie twaróg miksujemy razem z cukrem, cukrem waniliowym, jajkami, budyniem oraz śmietanką.
Borówki wykładamy na podpieczony spód, wylewamy masę serową i obsypujemy wierzch kruszonką.
Pieczemy w temp. 175ºC przez ok. 50 – 60 minut, aż do zarumienienia wierzchu ciasta. Studzimy przy lekko uchylonych drzwiczkach piekarnika. Po wystudzeniu wkładamy najlepiej na całą noc do lodówki. Przed podaniem oprószamy wierzch cukrem pudrem.










Przepyszne i przepiękne ciasto🤩 czy można je zamrozić? 🤔
Dziękuję, ja bym jednak nie zamrażała :)
Jak pieczemy? Góra dół czy z termoobiegiem? ☺️
Góra – dół:)