Spód do mazurka krok po kroku


Spód do mazurka wykonuje się z ciasta kruchego i trzeba przestrzegać kilku prostych zasad, aby wyszedł kruchy i delikatny. Od kiedy zaczęłam eksperymentować z mazurkami zawsze miałam problem z dobrym ciastem na spód. Czasami było za suche, a czasami wprost przeciwnie za wilgotne. W tym poście znajdziesz nie tylko przepis na mój ulubiony spód do mazura, ale zobaczysz jak wykonuje je krok po kroku.

W ciastach kruchych najważniejsze jest, aby nie doprowadzić do ogrzania ciasta. Utrzymujmy je jak najdłużej w niskiej temp. Nie wolno dopuścić do tego, aby masło zaczęło być ciepłe. Spód nie wyjdzie wtedy kruchy, a ciasto będzie twarde, lekko gumowe. Możemy używać np. stolnicy lub deski, która leżała w lodówce, dodawać lodowatą wodę lub schładzać dłonie w lodzie.

Najlepszym sposobem na uniknięcie ogrzania ciasta jest używanie np. malaksera. Wkładamy wszystkie składniki i rozdrabniamy, aż do momentu, w którym składniki będą tworzyły coś na kształt kruszonki. Wyjmujemy z malaksera chwilę wyrabiamy dłońmi i zawijamy ciasto w folię i ochładzamy. To jeden z najprostszych sposób.

Uwaga: bardzo ważne jest, aby do ciasta na spód do mazura używać masła, a nie margaryny. Jeśli musisz użyć margaryny, wtedy wodę zastąp zimną kwaśną śmietaną 18%.

TUTAJ znajdziesz moje przepisy na mazurki wielkanocne.

SPÓD DO MAZURKA

ILOŚĆ: 2 mniejsze lub 1 duży

  • 2 1/2 szklanki mąki tortowej
  • 1 łyżeczka soli
  • 1 łyżeczka cukru
  • 225 g masła, zimnego
  • 4 łyżki wody, zimnej

Mąkę przesiewamy do miski, dodajemy sól oraz cukier. Zimne masło ścieramy na tarce o grubych oczkach. Za pomocą widelca lub siekaczki do ciasta kruchego zaczynamy chwilę rozdrabniać ciasto. Następnie wlewamy zimną wodę i szybko wyrabiamy ciasto dłońmi. Innym sposobem jest wrzucenie wszystkich składników do malaksera i miksowanie do uzyskania grudkowej konsystencji. Ciasto owijamy folią spożywczą i wkładamy na pół godziny do lodówki. Ciasto przed schłodzeniem może być lekko rozwarstwione, po leżakowaniu w lodówce będzie lepiej połączone i bardziej wilgotne. Po tym czasie ciasto rozwałkowujemy między np. dwa arkusze folii lub papieru do pieczenia. Rozwałkowujemy na wymiary formy. Pieczemy w temp. 200 C przez ok. 20-25 min do lekkiego zarumienienia. Spód do mazurka można owinąć folią i zamrozić, w dniu kiedy chcemy go wypełnić wyciągamy z zamrażarki. Zostawiamy na kilka godzin do rozmrożenia i wtedy odwijamy z folii.

spod-do-mazurka

wydrukuj teraz