Znajdź swój przepis

Sekrety kuchni kreteńskiej. Dieta śródziemnomorska na twoim talerzu

14 października, 2024

Kuchnia śródziemnomorska uchodzi za jedną z najzdrowszych na świecie – z mnóstwem warzyw i owoców, ryb i złotem basenu Morza Śródziemnego, czyli oliwą. Intuicyjnie nawet zdajemy sobie sprawę z różnic pomiędzy kuchniami poszczególnych narodów zamieszkujących południe Europy, czy wiesz jednak, czym różni się kuchnia kreteńska od typowej kuchni greckiej?

Kreta – państwo w państwie

Kuchnia grecka jednoznacznie kojarzy się nam z jednej strony z souvlakami czy musaką, a z drugiej z rybami i owocami morza. Prawdziwa kreteńska kuchnia nie ma jednak ani z jednym, ani z drugim zbyt wiele wspólnego. Kuchnia grecka jest niesamowicie różnorodna, dlatego trudno mówić o jednej kuchni greckiej, na każdej wyspie – a w Grecji jest ich więcej niż kilka – znajdziemy dania charakterystyczne li tylko dla konkretnej wyspy czy danego regionu. Kreta – największa ze wszystkich greckich wysp, jest kolebką europejskiej kultury. To co ją wyróżnia na tle innych wysp położonych na południe od Grecji kontynentalnej to fakt, że jest – w dużej mierze – zielona. Kreta jest górzysta a topniejące śniegi zapewniają dostatek wody co w połączeniu z niemalże nieustannie świecącym słońcem sprawia, że wyrośnie tu niemal wszystko. Jednak tradycyjna kuchnia kreteńska to nie jest kuchnia obfitości, ale raczej kuchnia niedoboru. Dlaczego?

Wskazówka: Jeśli szukasz akcesoriów kuchennych, garnków, talerzy – słowem wszystkiego, co jest potrzebne, aby wyczarować śródziemnomorski posiłek w swoim domu, wpadnij na favi.pl, w kategorii Kuchnia znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz!

Kuchnia gór

Kreta ze względu na swoje strategiczne położenie była nieustannym obiektem zainteresowań i podbojów. Znajdowała się pod panowaniem rzymskim, arabskim, weneckim czy w końcu osmańskim. Rdzenna ludność przy okazji licznych podbojów właśnie zmuszona była uciekać wysoko w góry, gdzie znajdowała schronienie, tymczasem miasta położone nad morzem zamieszkane były głównie przez ludność napływową. Doskonałym odzwierciedleniem niełatwej historii Krety jest jej kuchnia właśnie. Miejscowi żywili się przede wszystkim tym, co znaleźli lub co udało im się wyhodować w niełatwym górskim terenie. Wysoko w hierarchii są i były ślimaki, sezonowe warzywa i owoce, strączki, produkty z koziego i owczego mleka, czasem również kozie czy owcze mięso, ale to było raczej rarytasem. Kuchnia kreteńska to nie jest kuchnia nadmorska, nie królują tu ryby i owoce morza, na próżno jej szukać w turystycznych restauracjach. Kuchni kreteńskiej najlepiej spróbować w małej, wiejskiej tawernie, gdzieś z dala od zgiełku turystycznych miejscówek.

Kuchnia kreteńska… czyli co właściwie?

Typowy posiłek składa się w dużej mierze z kilku mezze czyli przystawek oraz jednego dania głównego. Inaczej niż w Polsce, tu każdy talerz znajdujący się na stole jest wspólny. Najbardziej typowymi przystawkami są kreteńskie dakos – które z powodzeniem zrobimy sami w domu, czyli sucharek ze startym na drobnych oczkach pomidorem, polany porządnym chlustem oliwy, oprószony solą i oregano, całość wieńczy kreteński ser mizitrha (w polskich warunkach do zastąpienia np. fetą) i oliwka. Inną równie popularną przystawką są kalitsounia, czyli pierożek z ciasta filo – smażony lub pieczony – nadziewany serem mizitrha lub serem ze szpinakiem i ziołami. Z dań – jeśli mamy taką możliwość – powinniśmy spróbować kreteńskiego pilafi, czyli najczęściej jagnięciny z ryżem i masłem z owczego mleka – typowego dania weselnego na Krecie. To tylko parę przykładów z niesamowitej kreteńskiej kuchni. Jeśli jesteś głodna wrażeń, to po więcej przepisów, które przybliżą smak życia na Krecie, zajrzyj na przykład na blog polikala.com.

REKLAMA:

Wpis sponsorowany

sekrety kuchni kreteńskiej

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zamknij
© 2012-2022 ILovebake Aneta Glińska. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Zamknij