Znajdź swój przepis

Szarlotka z płatkami owsianymi

19 października, 2017

Zdrowa szarlotka z płatkami owsianymi i dużą ilością jabłek oraz cynamonu. Rewelacyjna w sezonie jesiennym do przemycenia cennych składników w deserze szczególnie dla dzieci. Doskonała na gorąco z bitą śmietaną, serkiem mascarpone lub gałką lodów waniliowych.

Ciasto przypomina troszeczkę ciasto kruche, ale do środka dodajemy jeszcze płatki owsiane i przygotowujemy identycznie jak kruszonkę. W efekcie uzyskujemy chrupiące ciasto ze zdrowym dodatkiem płatków owsianych.

Do szarlotki najlepiej będą pasowały kwaśne odmiany jabłek. Uzyskamy wtedy efekt nie przesłodzonej szarlotki, jabłka będą dawały fajny kontrast smakowy dla dosyć słodkiego ciasta.

Szarlotka z płatkami owsianymi to doskonała propozycja dla osób uwielbiających ciasta z jabłkami i szukających nowych smaków. Nie sprawia żadnych problemów podczas przygotowania i spokojnie możesz ją wykonać nawet wspólnie z dziećmi.

TUTAJ znajdziesz przepis na inne ciasta z jabłkami.

szarlotka owsiana

SZARLOTKA Z PŁATKAMI OWSIANYMI

SKŁADNIKI NA CIASTO:

  • 1 szklanka mąki tortowej
  • 1/2 szklanki cukru trzcinowego
  • 1 szklanka płatków owsianych górskich
  • 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 140 g masła, zimnego
  • szczypta soli

DODATKOWO:

  • 5-6 dużych jabłek, najlepiej kwaśnych
  • 1 łyżka kaszy manny lub bułki tartej
  • 2 łyżeczki cynamonu
  • 2 łyżki cukru trzcinowego

* 1 szklanka o pojemności 250 ml

Mąkę przesiewamy do miski. Dodajemy płatki, cukier, proszek, sól oraz kawałki zimnego masła. Za pomocą siekaczki do ciasta kruchego, malaksera lub dłoni rozdrabniamy, aż powstaną grudki z ciasta.
Tortownicę o średnicy 24 cm wykładamy papierem do pieczenia lub używamy silikonowej. Na dno wsypujemy połowę ciasta i dociskamy, aby stworzyła równą powierzchnię. Pieczemy w temp. 180 C przez około 10-15 min. wyjmujemy, zostawiamy do lekkiego przestudzenia i oprószamy kaszką manną.
W tym czasie jabłka obieramy, pozbywamy się gniazd nasiennych i kroimy na dosyć cienkie plasterki. Oprószamy jabłka cynamonem i cukrem, mieszamy dokładnie.
Wykładamy jabłka na podpieczony spód i  obsypujemy pozostałym ciastem. Wierzch oprószamy cynamonem wymieszanym z cukrem. Pieczemy w temp. 180 C przez około 40 min.

szarlotka owsiana szarlotka owsiana szarlotka z płatkami owsianymi szarlotka owsiana szarlotka owsiana

Udostępnij

Czy zrobiłeś/aś ten przepis?

Proszę daj mi znać jeśli spodobał Ci się ten przepis! Zostaw komentarz niżej pod przepisem lub oznacz mnie na Instagramie tagiem #ilovebakepl

Dołącz do dyskusji

  1. Całkiem fajna :)
    Jabłka utarłam na tarce do ogórków , na cieniutkie plastry i wszystko ok … zmiękły 👍🏻
    Wszystko wyszło i jest pysznie . Moim zdaniem to jest szarlotka fit , i nie ma co się spodziewać góry ciasta . Wybierasz i pieczesz to co tobie odpowiada , nie rozumiem niezadowolonych komentarzy !

  2. Dzisiaj robiłam ciasto. Do ciasta dodałam jedno jajko, a do warstwy na górze jeszcze trochę mąki. Samo ciasto upiekło się ładnie, jednak jabłka zostały twarde. W smaku pyszne. Następnym razem podduszę je wcześniej i powinno wyjść wszystko super :)

  3. Pyszne. Zrobię ponownie. Czy mogę prosić o wartości odżywcze tzn ilość kalorii na gramy.

  4. A ja pozmieniałem z racji insulinoopornosci syna. Cukier zastąpiłam erytrolem, a mąkę tortowa mąka pełnoziarnistą orkiszowa. Dorzuciłem do ciasta parę orzechów laskowych. Dodały fajny smak. Jabłka reneta (są idealnie kwaskowe). Tak jak zawsze ciasta mi brakowało tak tu wystarczyło na blachę 22 lub 24 cm. Spód piekłam 15-20 min. Wyszła przepyszna i jutro robię znowu.

  5. Dziś zrobiłam. Przykro mi to pisać, rzadko zostawiam negatywy ale tak nieudanego(a jednocześnie prostego przepisem) ciasta nie jadłam. Jabłka twarde, kruszonka jak kamień a ta na spodzie rozwala się jak sama mąka. Trzeba zdecydowanie zmieniać proporcje ale nie będę się w to bawić. Powodzenia przy kolejnych ciastach

  6. Ja podpiekamy jabłka chwile na patelni. Natomiast brak informacji na jakiej wielkości formę są składniki. Okazało się ze ilość ciasta na formę 24 cm starcza jedynie na spod. Polowe maki zastąpiłam mielonymi orzechami. A kruszonkę musiałam dorobić z dodatkowej porcji składników. Pachnie i wyglada obłędnie ale jeszcze w piecu.

  7. 40 min to zdecydowanie na krótki czas pieczenia…jabłka są nadal twarde, nie dopieczone a przez to całe ciasto się rozwala.To samo z ilością ciasta, nic się nie trzyma.

  8. Dziękuję za poprawki, ciasto wyśmienite

  9. dyskusja na temat nazewnictwa powinna być tu mniej ważna jak treść z której to nie mogę się doczytać gdzie dodać pół szklanki cukru! Czy ktoś w ogóle robił ciasto z tego przepisu? Gdzie dodać cukier? do sypkich? do jabłek? wcale?
    Kolejne pyt. cyt. „Oprószamy jabłka i mieszamy dokładnie.” czym oprószamy? mąką? cukrem? cynamonem? czym?

    1. Ilovebake says:

      Przepis już został poprawiony :)

    2. W dalszym ciągu brak informacji czym oprószyć jabłka. Czy piec należy w 180 stopniach z termoobiegiem czy bez?

    3. już poprawione :) bez termoobiegu :)

  10. Malgorzata H. says:

    Fajnie, że używasz masła. Nie cierpię ciasta z margaryną!

  11. Czy można zastąpić masło margaryną czy jest ona za miękka na tę kruszonkę?

    1. Powinna być dobra :)

    2. Dziękuję :)

  12. Cukier trzcinowy to nie jest zbyt szczęśliwa nazwa na sacharozę, bo w naszej strefie klimatycznej cukier trzcinowy produkuje się z buraków. Jeśli potrzeba dokładnych określeń na rodzaj cukru, napisanie cukier buraczany było by właściwsze.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zamknij
© 2012-2022 ILovebake Aneta Glińska. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Zamknij
x