Biszkopt kakaowy z 6 jaj na tortownicę o średnicy 24-26 cm. Sprawdzony, przetestowany i co najważniejsze rośnie wysoki. Mój biszkopt miał 6 cm wysokości, ale myślę, że urósłby jeszcze o cm większy gdyby forma była wyższa. Idealny do tortów możesz go przekroić na 2,3 lub 4 warstwy.
Biszkopt kakaowy jest bez proszku do pieczenia, ale dodajemy mąkę ziemniaczaną, która ustabilizuje masę. Biszkopt jest puszysty, lekki i doskonale nadaje się do nasączania. Nie wiem jak jest u ciebie, ale u mnie uwielbiają „mokre” torty.
Biszkopt rośnie do wysokości około 6 cm wysokość i spokojnie będziesz mogła przekroić go na kilka części.
Czym najlepiej kroić biszkopt? ja używam od lat noża strunowego, który może nie jest super nowoczesnym sposobem, ale uzyskuje zawsze równe blaty i wystarczy przesuwać nóż, a blaty zaczynają się przekrajać. Można także użyć długiego noża z ząbkami, ale tutaj już musisz liczyć na własną precyzję, aby blaty były równe.
Co zrobić, aby biszkopt nam nie opadł? patent, który zawsze mi się sprawdza to tzw. biszkopt „rzucany”. gorący biszkopt w formie po wyjęciu z piekarnika rzucamy na podłogę z wys. 30 cm. Pęcherzyki powietrza zostają usunięte i biszkopt już nie opadnie podczas studzenia.
TUTAJ znajdziesz inny mój przepis na biszkopt.
BISZKOPT KAKAOWY
SKŁADNIKI NA BISZKOPT:
- 6 jajek
- 1 szklanka cukru
- 1 szklanka mąki tortowej
- 1/3 szklanki kakao
- 1 łyżeczka mąki ziemniaczanej
- szczypta soli
* 1 szklanka o pojemności 250 ml.
Wszystkie składniki powinny być w temp. pokojowej.
Mąki oraz kakao przesiewamy. Białka oddzielamy od żółtek i miksujemy razem ze szczyptą soli na sztywną masę. Pod koniec stopniowo dodajemy cukier oraz po jednym żółtku zmniejszając obroty na średnie. Za pomocą dużej łyżki np. drewnianej lub szpatułki dodajemy suche składniki w kilku niewielkich porcjach. Bardzo delikatnie mieszamy, aby piana jak najmniej nam opadła podczas dodawania suchych składników. Tortownicę o śr. 24-26 cm wykładamy papierem do pieczenia lub używamy silikonowej. Przekładamy ciasto i pieczemy w temp. 170 C przez około 40-45 min do tzw. suchego patyczka. Zaraz po upieczeniu biszkopt upuszczamy na zabezpieczony blat lub podłogę z wysokości około 30 cm. Zostawiamy w formie do wystudzenia. Biszkopt jeszcze lekko ciepły odwracamy góra do dołu i zostawiamy, aby warstwa się wyrównała. Kroimy w zależności od potrzeb na 2,3 lub 4 blaty.
Biszkopt wyśmienity????
Zastanawiam się jakich użyć proporcji do upieczenia biszkoptu o średnicy 30cm????
Czy przepis nada się do blachy kwadratowej na tort?
tak :)
Biszkopt z tego przepisu to mistrzostwo. Dziękuję.
Najlepszy przepis na biszkopt! Kazdy raz jest super.
Wreszcie udało mi się zrobić doskonały biszkopt! Robiłam w formie 18cm z połowy składników, tak na próbę. Biszkopt urósł do brzegów formy i nie opadł po wyjęciu ani o milimetr! Jestem baaardzo zadowolona! Dzięki za przepis ;-)
Witam czy na prostokątbej blaszce też może być pieczony, takiej o wielkości standardowej? Chcę kroić tulko na dwie części. Starczy ciasta na taki wymiar blaszki?
tak :)
Bardzo dziękuję za wspaniały przepis ????biszkopt wyrośnięty, wilgotny po prostu palce lizać ????
Proporcje są zaburzone. Proszę dokładnie sprawdzić, czy Pani szklanka ma 250 g, bo moim zdaniem sporo mniej.
250ml cukru = 230g cukru
250ml mąki = 150g mąki
Wystarczy dokładnie przeczytać ;)
Kochana biszkopt jak marzenie ! Wysoki puszysty a zarazem lekko wilgotny cudowny po prostu. Dziękuję gorąco i pozdrawiam.
Witam, jakie proporcje na biszkopt o średnicy 30cm? Pozdrawiam ????
biszkopt wyszedl za pierwszym razem bardzo dobry w smaku , niestety nie urosl mi za duzo . Dzisiaj robie drugie podejscie, mysle, ze za krotko miksowalam bialko. generalnie przepis bardzo polecam ;)
Witam a jaka proporcja by byla na tortownice fi 18cm ?
To tak zmniejsz składniki o 1/3 :)
biszkopt !!! palce lizac!!! mozna go zjesc suchego bez kremu,!!!!!!!!!! polecam jak najbardziej
Na końcu są zdjęcia po przekrojeniu i widać, że jest z nim wszystko ok :)