Ciasto chałwowe z bezą na lekkim biszkopcie przełożone dżemem porzeczkowym i kremem maślano-chałwowym. Przepyszne warstwowe ciasto idealne dla fanów chałwy.
Podstawą ciasta jest leciutki biszkopt, który przekładamy dżemem porzeczkowym dla kontrastu.
Krem chałwowy to połączenie budyniu, masła i chałwy. Wierzch to chrupiącą beza z piankowym środkiem. Ciasto możesz wykonać dzień lub dwa wcześniej, natomiast bezę przed podaniem lub przygotować wcześniej i przechowywać w piekarniku.
Ciasto chałwowe z bezą to połączenie słodko-kwaśnego smaku. Przepyszne ciasto, które będzie idealne na święta, urodziny lub imprezy.
TUTAJ znajdziesz inne moje przepisy na ciasta z kremem.
CIASTO CHAŁWOWE Z BEZĄ
SKŁADNIKI NA BISZKOPT:
- 5 jajek, dużych
- 1 szklanka cukru
- 3/4 szklanki mąki tortowej
- 1 1/2 łyżeczki mąki ziemniaczanej
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- szczypta soli
SKŁADNIKI NA KREM CHAŁWOWY:
- 800 ml mleka
- 4 łyżki cukru
- 2 łyżeczki cukru waniliowego
- 2 żółtka
- 2 x 40 g budyń śmietankowy, proszek
- 400 g chałwy
- 300 g masła, temp pokojowa
SKŁADNIKI NA BEZĘ:
- 4 duże białka, temp. pokojowa
- 1 szklanka cukru
- 1 łyżeczka mąki ziemniaczanej
- 1 łyżeczka soku z cytryny
- szczypta soli
DODATKOWO:
- 1 słoiczek dżemu porzeczkowego, duży
* 1 szklanka o pojemności 250 ml.
Formę o wym. 25×35 cm wykładamy papierem do pieczenia.
Mąki przesiewamy razem z proszkiem. Jajka na biszkopt powinny być w temp. pokojowej. Białka oddzielamy od żółtek i miksujemy ze szczyptą soli na sztywną piankę. Pod koniec miksowania dodajemy po łyżce cukier, aż masa będzie gęsta i lśniąca. Zmniejszamy obroty miksera do minimum i dodajemy po jednym żółtku. Na koniec za pomocą łyżki lub szpatułki dodajemy w kilku porcjach suche składniki i delikatnie mieszamy. Wykładamy do formy i pieczemy w temp. 175 C przez około 35-40 min. do tzw. suchego patyczka. Studzimy i przekrawamy na dwie części. Jedną układamy na dnie blaszki i smarujemy połową dżemu.
500 ml mleka zagotowujemy razem z cukrami. W pozostałym mleku rozpuszczamy przesiany proszek budyniowy oraz mieszamy z żółtkami. Dodajemy do gorącego mleka i cały czas mieszając gotujemy, aż powstanie gęsty budyń. Zdejmujemy z ognia i zostawiamy do całkowitego wystudzenia. Miękkie masło miksujemy przez chwilę, następnie dodajemy po łyżce budyń oraz na koniec rozdrobnioną chałwę. Krem wykładamy na dżem porzeczkowy i przykrywamy drugim blatem biszkoptowym, który smarujemy pozostałym dżemem. Na czas przygotowania bezy ciasto wkładamy do lodówki.
Białka miksujemy ze szczyptą soli na sztywną piankę. Następnie dodajemy po łyżce cukier, aż masa będzie gęsta i lśniąca. Na koniec dodajemy przesianą mąkę oraz sok z cytryny. Formę 25×35 cm wykładamy papierem do pieczenia lub na papierze rysujemy prostokąt o takich wymiarach. Wykładamy masę bezową tworząc łyżką fikuśne kształty. Wkładamy do rozgrzanego piekarnika do 140 C i od razu zmniejszamy do 110 C i pieczemy 1,5 godz. Studzimy w zamkniętym piekarniku lub lekko uchylonym. Warstwę bezową nakładamy tuż przed podaniem. Beza może leżeć w zamkniętym piekarniku nawet cały dzień.
Krem wychodzi mega rzadki, lecący się. Splywa z biszkoptu. Ciasto w smaku dobre, ale proporcje na krem zdecydowanie do poprawy
Proporcje sa ok, może chodzi o gęstość budyniu w zależności od producenta może sie różnić.
Bardzo pyszne ciasto robiłam je już pare razy naprawdę .Polecam ????????????☺????????
Czy chałwę miksujemy?Czy po prostu kruszymy i mieszamy?
możesz pokruszyć :)
Papier pod bezę warto nasmarować czymś, olejem może? Niestety, nie zrobiłam tego i nie mogłam oderwać bezy w całości. Musiałam odrywać ją i wykładać w kawałkach. Czy jest na to jakiś sposób?
Najlepiej dlugim nożem odciać od papieru :)
Super przepis! Chcę zrobić te ciasto tylko pytanie mam jaka dokładnie ma być ta chałwa? W sklepie widzę różne
Kakaowa, waniliowa?
ja dodalam waniliową :)
Cisto podobne do pani Walewskiej tylko Ze tu biszkopt a w Walewskiej kruche ciast . Porywam przepis.;)