Ciasto makowe z kokosem przekładane biszkoptem kakaowym, kremem budyniowym oraz na wierzchu biszkopcikami zalanymi galaretką brzoskwiniową. Całość tworzy przepyszne ciasto, które możesz podać w Święta lub inne uroczystości.
Biszkopt kakaowy wykonałam w tradycyjny sposób. Pomiędzy dałam ciasto makowe na bazie białek, wiórków oraz maku. Pomiędzy warstwy ciasta dałam krem budyniowy. Wierzch udekorowałam polewą z czekolady, biszkoptami oraz galaretką brzoskwiniową.
Pomimo, iż ciasto wymaga trochę pracy warto je wykonać na specjalnie okazje i uroczystości rodzinne.
Przepięknie prezentuje się na stole i do tego równie dobrze smakuje. Ciasto makowe z kokosem przepełnione jest warstwami, przez co podczas jedzenie mamy całą paletę smaków.
Idealne ciasto na Święta Bożego Narodzenia.
TUTAJ znajdziesz inne moje przepisy na Boże Narodzenie.
CIASTO MAKOWE Z KOKOSEM
SKŁADNIKI NA BISZKOPT KAKAOWY:
- 5 jajek, temp. pokojowa
- 3/4 szklanki cukru
- 2/3 szklanki mąki tortowej
- 1 łyżka mąki ziemniaczanej
- 2 łyżki kakao
- szczypta soli
SKŁADNIKI NA CIASTO MAKOWE:
- 5 białek, temp. pokojowa
- 1/2 szklanki cukru
- 3/4 szklanki maku, ziarna
- 100 g wiórków kokosowych
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- szczypta soli
SKŁADNIKI NA KREM BUDYNIOWY:
- 500 ml mleka
- 4 łyżki cukru
- 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii lub esencji
- 2 żółtka
- 1 budyń waniliowy (40g)
- 1 łyżka mąki pszennej
- 1 łyżeczka mąki ziemniaczanej
- 200 g masła, temp. pokojowa
SKŁADNIKI NA POLEWĘ:
- 80 ml śmietanki kremówki 30%
- 80 g gorzkiej czekolady
SKŁADNIKI NA PONCZ:
- 1/2 szklanki cieplej wody
- 1 łyżeczka kawy
- 1 łyżeczka cukru
DODATKOWO:
- 2 galaretki brzoskwiniowe
- 500 ml gorącej wody
- 1 opakowanie biszkoptów okrągłych
- rodzynki do dekoracji
* 1 szklanka o pojemności 250 ml
Mąki przesiewamy razem z kakao. Białka oddzielamy od żółtek i miksujemy razem ze szczyptą soli na sztywną masę. Cały czas miksując dodajemy cukier oraz po jednym żółtku. Za pomocą dużej łyżki dodajemy w kilku porcjach suche składniki i mieszamy delikatnie, aby piana z białek jak najmniej opadła. Formę o wym. 24 x 24 cm lub nieco większą wykładamy papierem do pieczenia. Przekładamy ciasto i pieczemy w temp.170 C przez około 35-40 min. do tzw. suchego patyczka. Po upieczeniu zostawiamy do wystudzenia, następnie przekrawamy na pół.
Białka ubijamy ze szczyptą soli na sztywną masę. Pod koniec dodajemy cukier i jeszcze chwilę miksujemy. Za pomocą dużej łyżki drewnianej lub szpatułki łączymy masę z makiem, wiórkami oraz przesianym do masy proszkiem do pieczenia. Formę ponownie wykładamy papierem i przekładamy ciasto. Pieczemy w temp. 180 C przez około 30-40 min, aż wierzch będzie lekko zarumieniony. Wyjmujemy i zostawiamy do wystudzenia.
Galaretki rozpuszczamy w gorącej wodzie. Zostawiamy do wystudzenia i lekkiego stężenia.
300 ml mleka podgrzewamy z cukrem oraz wanilią. W pozostałym mleku mieszamy żółtka oraz przesiane mąki. Cały czas mieszając do gorącego mleka wlewamy zimną mieszaninę. Mieszamy i gotujemy na niewielkim ogniu, aż uzyskamy gęsty budyń. Gotowy owijamy folią spożywczą, aby nie powstał kożuch i zostawiamy do całkowitego wystudzenia.
Miękkie masło miksujemy przez chwilę, następnie dodajemy po łyżce budyniu, aż do wykorzystania.
Jeden blat nasączamy połową ponczu (wymieszane ze sobą składniki), wykładamy połowę kremu. Układamy ciasto makowe, następnie druga część kremu. Nasączamy pozostałym ponczu. Kremówkę mocno podgrzewamy, następnie dodajemy kawałki czekolady. Wykładamy na biszkopt i wyrównujemy. Układamy jeden obok drugiego biszkopty. Zalewamy jeszcze tężejąca galaretką. Ciasto wkładamy do lodówki na całą noc.
Witam! Czy ciasto makowe należy nasączyć ?
Nie :)