Miodownik to przepyszne wielowarstwowe blaty miodowe przełożone słodkim kremem kajmakowym. Tradycyjne ciasto podawane w święta Bożego Narodzenia.
Użyj koniecznie dobrego, naturalnego miodu bo to podstawa ciasta. Tutaj nie ma kompromisów i nie ma mowy o sztucznym, zresztą co to za miód skoro to woda i cukier. Wyjątek stanowią alergicy. Miodownik możecie przygotować kilka dni wcześniej, im starszy tym lepszy. Krem na bazie śmietany idealnie pasuje i nie waż się go zmieniać na tą z kaszy manny, po prostu jest gorszy w smaku. Śmietana nadaje lekkiej kwaśności i uwydatnia smak miodu i ciasto nie jest mdłe co w przypadku midowników zdarza się nie wprawionym osobom w pieczeniu.
CIASTO MIODOWNIK
SKŁADNIKI NA CIASTO MIODOWE:
- 500 g mąki tortowej
- 200 g cukru białego lub brązowego
- 3 jajka
- 100 g masła
- 70 g miodu naturalnego
- 1,5 łyżeczki sody oczyszczonej
SKŁADNIKI NA KREM:
- 400 ml mleka
- 3 jajka
- 50 g mąki ziemniaczanej
- 350 g masy kajmakowej
- 30 g miodu
- 200 g masła, temp. pokojowa
- 3 łyżki kwaśnej śmietany 18%
Mąkę przesiewamy. Do dosyć dużego garnka koniecznie o grubym dnie przekładamy masło razem z miodem i cukrem. Następnie dodajemy lekko roztrzepane jajka i podgrzewamy na średnim ogniu, cały czas mieszamy. Od momentu roztopienia składników podgrzewamy jeszcze przez 5-7 min (nie doprowadzać do wrzenia). Pod koniec dodajemy sodę i mieszamy, aż uzyskamy jasną i puszystą masę, która powinna podwoić swoją objętość. Zdejmujemy z ognia i dodajemy przesianą mąkę. Wyrabiamy ciasto mikserem z końcówką tzw. hakiem, aż uzyskamy jednolitą konsystencję. Zostawiamy do wystudzenia przykrywając ściereczką. Ostudzone ciasto formujemy w kulkę, którą dzielimy podobnie jak rogaliki na osiem części. Każdą formujemy w kuleczkę. Następnie rozwałkowujemy na każdą na placki o śr. około 26 cm. Przekładamy po jednej na papier do pieczenia, nakłuwamy wszędzie widelcem i pieczemy w temp. 200 C przez ok. 3 minuty do zezłocenia. Szybko przekładamy ciasto na blat i wykrawamy okrąg o średnicy 24 cm. Skrawki ciasta zostawiamy na później. Postępujemy dokładnie tak samo z pozostałymi 7 częściami ciasta. Po upieczeniu wszystkich 8 warstw ciasta pozostałe skrawki lekko kruszmy, przekładamy na blaszkę do pieczenia i podpiekamy jeszcze przez 3-4 min w 200 C. Zostawiamy do wystudzenia i miksujemy na niewielkie kawałeczki, które posłużą później do obsypania wierzchu ciasta.
Jajka na krem mieszamy z przesianą mąką ziemniaczaną. Mleko lekko podgrzewamy i wlewamy stopniowo, cały czas mieszając do jajek. Przekładamy na średni ogień i mieszamy, aż masa dobrze zgęstnieje. Gotową masę (budyń) owijamy folią i zostawiamy do całkowitego wystudzenia. Do ostudzonej masy budyniowej dodajemy masę kajmakową i miód, miksujemy. Masło miksujemy na tzw. puch, następnie stopniowo dodajemy masę budyniowo-kajmakową. Na koniec mieszamy masę ze śmietaną. Jeśli masa wydaje się za rzadka można ja wstawić do lodówki na 1-2 godz do lekkiego zgęstnienia.
WYKONANIE:
Jeden blat ciasta układamy na talerzu lub tortownicy lekko oprószamy zmielonymi kawałkami ciasta, następnie wylewamy ok. 5-6 łyżek masy i ponownie lekko oprószamy zmielonym ciastem. Przykrywamy drugim blatem i postępujemy dokładnie tak samo, aż do wykorzystania składników. Wierzch i boki ciasta smarujemy masą, na koniec obsypujemy zmielonymi kawałkami ciasta. Wkładamy do lodówki na min. kilka godzin, a najlepiej na całą noc. Blaty pod wpływem masy staną się miękkie.
UWAGA: ja blaty lekko nasączałam wodą z sokiem z cytryny, ale nie jest to konieczne.
Witam serdecznie, zabrałam się za przygotowanie ciasta- wczoraj upiekłam blaty, a dziś zabrałam się za przygotowanie kremu i tu pojawił się mój dylemat. Otóż pierwszy raz robię budyń do ciasta z całych jajek i wyszła mi dość lejąca konsystencja w zapachu u smaku przypominająca jajecznicę. Czy tak właśnie ma być? Czy może lepiej przygotować budyń tylko z żółtek? Proszę o odpowiedz. Pozdrawiam
Możesz z samych żółtek
Blaty kupilam gotowe w sklepie z rosyjska zywnoscia, ale zrobilam mase z tego przepisu – pycha!
Wygląda wspaniale i zapewne tak też smakuje. Mam zamiar upiec je na Wigilię i w związku z tym pytanie – ciasto wystarczy upiec dzień wcześniej czy może kilk dni aby zdążyło zmięknąć?
Ciasto robiłam 1 raz zajeło mi dość dużo czasu przy wałkowaniu kulek chciałam zrezygnować bo przyklejało sie do blatu dodawałam wiecej mąki i przy 4 kulce dopiero nabrałam wprawy ale dokończyłam je i efekt był warty pracy bo wszyscy sie nim zachwycali!! Na gore posmarowalam cienka warstwe masy kajmakowej krowkowej bo mi została z puszki. Ciasto Miód! Polecam sie podjąć :)
Fakt wygląda apetycznie. Jaką mają grubość mniej więcej po rozwałkowaniu ??
U mnie przed upieczeniem chyba z 1-2 mm podczas pieczenia lekko rośnie więc nie ma potrzeby, aby były grubsze
Oj, ale bym takie ciacho zjadła – gorzej z wykonaniem. Dosyć pracochłonne, ale może skuszę się na święta?
Takie ciasto piekła na każdą Wigilię moja przyszywana babcia. Szkoda, że już nigdy nie zjem jej wersji.
Wygląda fantastycznie! Aż mi ślinka pociekła :)