Mocno czekoladowe ciasto pijana śliwka będzie idealne na święta, uroczystości lub urodziny. Nie ma lepszego połączenia od czekolady z wiśniami.
Ciasto pijana wiśnia to bomba czekoladowa przełamana kakaowym biszkoptem oraz pyszną i lekko kwaśną warstwą wiśni. Uwielbiam te ciasto, a im dłużej leży w lodówce tym ma jeszcze lepszy i bardziej bogatszy smak.
Ciasto możesz wykonać również w wersji urodzinowej i przygotować jak tort i wierzch oraz boki udekorować np. polewą czekoladową i owocami.
W wersji dla dzieci po prostu pomijamy alkohol.
CIASTO PIJANA WIŚNIA
SKŁADNIKI:
KAKAOWY BISZKOPT
- 5 jajek (rozmiar L) o temp. pokojowej
- 1 szklanka cukru
- 1/2 szklanki mąki tortowej
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej
- 1/3 szklanki kakao
- szczypta soli
KREM CZEKOLADOWY
- 700 ml śmietanki kremówki 30%
- 3 łyżki cukru pudru
- 200 g gorzkiej czekolady
- 4 łyżki czubate kremu nutella
- 3 łyżeczki płaskie żelatyny *
- 1/4 szklanki wody
WARSTWA WIŚNIOWA
- ok. 700 g wiśni świeżych lub mrożonych
- 180 ml alkoholu np. wódki lub wiśniówki
- 1 łyżka soku z cytryny
- 2 łyżki cukru
- 2 łyżeczki żelatyny
- 1/4 szklanki wody
PRZYGOTOWANIE:
1 szklanka = 250 ml
* żelatynę w kremie można zastąpić śmietan-fixem
Do ciasta możesz użyć wiśni z zalewy.
Wiśnie myjemy, drylujemy i obsypujemy cukrem oraz zalewamy alkoholem (mrożonych wiśnie nie rozmrażamy wcześniej). Zostawiamy na noc w chłodnym miejscu. Następnego dnia odsączamy z zalewy, która posłuży do ponczu.
Formę o wymiarach 25 x 35 cm lub podobną wykładamy papierem do pieczenia. Mąkę tortową przesiewamy razem z mąką ziemniaczaną oraz kakao do miseczki. Białka razem ze szczyptą soli miksujemy na sztywną pianę, pod koniec miksowania dodajemy po łyżce cukier, aż masa będzie mocno gęsta i lśniąca. Zmniejszamy obroty miksera do minimum i dodajemy po jednym żółtku. Następnie w kilku porcjach dodajemy przesiane składniki i delikatnie mieszamy szpatułką lub łyżką do połączenia. Wykładamy do formy i pieczemy w temp. 175ºC przez ok. 35 – 40 minut do tzw. suchego patyczka. Po upieczeniu formę z gorącym ciastem upuszczamy na blat z wysokości ok. 30 cm, aby usunąć nadmiar powietrza. Zostawiamy do wystudzenia i przekrawamy na dwie części. Sok z zalewy mieszamy z łyżeczką cukru i 150 ml wody. Nasączmy spód połową ponczu i wykonujemy warstwę wiśniową. Żelatynę zalewamy wodą i zostawiamy do napęcznienia. Wiśnie wrzucamy do garnuszka i lekko podgrzewamy z łyżeczką cukru i soku z cytryny. Zdejmujemy z ognia i dodajemy żelatynę, mieszamy do połączenia. Zostawiamy do wystudzenia i wykładamy połowę na blat biszkoptu.
Żelatynę zalewamy wodą i zostawiamy do napęcznienia. Następnie przez chwilkę podgrzewamy w kuchence mikrofalowej. Mieszamy i zostawiamy do ostygnięcia. Czekoladę roztapiamy nad kąpielą wodną i zostawiamy do ostygnięcia. Śmietankę miksujemy na gęstą masę, następnie dodajemy przesiany cukier puder oraz po łyżce krem nutella. Niewielkim strumieniem wprost pod widełki miksera wlewamy żelatynę. Do ostudzonej czekolady dodajemy 2 – 3 łyżki kremu i szybko mieszamy trzepaczką. Następnie całą czekoladę przekładamy do kremu i trzepaczką lub mikserem na najniższych obrotach mieszamy krem z czekoladą (tylko do połączania nie dłużej, aby krem się nie zważył). Połowę kremu wykładamy na wiśnie, przykrywamy drugim blatem ciasta i nasączamy. Następnie wiśnie i kolejna część kremu. Ciasto owijamy folią i wkładamy do lodówki na całą noc.
Dzień dobry, czy kremówkę mogę zastąpić np. połączeniem sera i serka mascarpone?
Jeśli tak to jaka ilość i ile żelatyny?
Pozdrawiam serdecznie ????
Smietanki w tym kremie lepiej nie zastępować serkiem, krem z czekoladą może się wtedy zwarzyc.
Witam, chcąc z tego przepisu zrobić tort, jaką średnicę tortownicy Pani rekomenduje? Pozdrawiam :)
ok. 28 cm :)