Makowa panienka ciasto, które idealnie wpisuje się w świąteczny klimat. Makowe warstwy ciasta, które w środku kryją przepyszny krem budyniowy. Całość udekorowałam polewą z białej czekolady, tartą czekoladą oraz migdałami i suszoną żurawiną. Doskonałe ciasto na Święta Bożego Narodzenia.
Blaty makowe wykonujemy na bazie maku, wiórków koksowych oraz migdałów. Orzechy muszą być bez skórki ponieważ w innym wypadku nadawałyby gorzki posmak. Do tego przepisu nie dodajemy mąki.
Krem budyniowy wykonujemy samodzielnie z dodatkiem żółtek, które sprawią, że budyń uzyska lżejszą konsystencję i bardziej kremową. Gotowy budyń koniecznie połącz z maseł w temp. pokojowej. Margaryna sprawi, że masa raczej na 100% się zważy.
Jeśli lubisz bardziej cytrynowy krem dodaj więcej soku z cytryny. Ciasto możesz także przełożyć np. dżemem malinowym, wiśniowym lub morelowym. Uzyska wtedy fajny kontrast smakowy.
Makowa panienka to ciasto, które od kilku lat chciałam wykonać, ale zawsze wybierałam inne przepisy na świąteczne ciasta. Niepotrzebnie tyle zwlekałam. Ciasto jest wyjątkowe w smaku z przepysznym kremem. Polewa z białej czekolady dodatkowo podkręca i wydobywa smaki ciasta. Polecam w Święta Bożego Narodzenia.
TUTAJ znajdziesz inne moje przepisy na makowce i ciasta z makiem.
MAKOWA PANIENKA CIASTO
SKŁADNIKI NA CIASTO MAKOWE:
- 8 białek
- 100 g cukru
- 4 żółtka
- 150 g maku
- 100 g zmielonych migdałów, bez skórki
- 100 g wiórków kokosowych
- szczypta soli
SKŁADNIKI NA KREM BUDYNIOWY:
- 500 ml mleka
- 2 opakowania budyniu śmietankowego (2×50 g)
- 5 łyżek cukru
- 1 łyżeczka cukru waniliowego
- 2 łyżki soku z cytryny
- 4 żółtka
- 200 g masła, temp. pokojowa
SKŁADNIKI NA POLEWĘ:
- 80 g śmietanki kremówki 30%
- 80 g białej czekolady
DEKORACJA:
- migdały, obrane
- żurawina suszona lub świeża
Białka miksujemy razem ze szczyptą soli na sztywną masę. Następnie dodajemy stopniowo cukier i miksujemy. Zmniejszamy obroty miksera i dodajemy po jednym żółtku. Na koniec za pomocą dużej łyżki najlepiej drewnianej dodajemy resztę składników w niedużych porcjach, aby piana z białej jak najmniej opadła. Formę o wym. 24×24 cm lub większą wykładamy papierem do pieczenia. Ciasto dzielimy na dwie części i pieczemy każdą w temp. 180 C przez około 20 min do lekkiego zarumienienia wierzchu i suchego patyczka. Ciasto możemy upiec raz i po wystudzeniu przekroić jak biszkopt.
300 ml mleka zagotowujemy razem z cukrami i sokiem z cytryną. W pozostałym mleku mieszamy przesiany proszek budyniowy oraz żółtka. Po zagotowaniu mleka zmniejszamy ogień do minimum i cały czas mieszając wlewamy mieszankę pozostałego mleka. Podwyższamy ogień na średni stopień i cały czas mieszając gotujemy, aż masa będzie gęsta. Gotowy budyń owijamy folią i zostawiamy do całkowitego wystudzenia.
Miękkie masło miksujemy na tzw. puch i dodajemy po łyżce budyniu. Gotowy krem budyniowy wykładamy na blat makowy i przykrywamy drugim.
Kremówkę mocno podgrzewamy, dodajemy czekoladę i mieszamy do uzyskania gładkiej konsystencji. Wylewamy na ciasto, dekorujemy i wkładamy na całą noc do lodówki.
Witam. W przepisie chodzi o mak suchy, czy mielony?
Hej, chodzi o mak suchy :)
Dziękuję ;)