Znajdź swój przepis

Pączki – zasady, wskazówki i problemy

18 stycznia, 2014

SKŁADNIKI CIASTA:

 Najlepszą mąką jaką możemy użyć do wykonania pączków jest mąka pszenna typ 650. Mąka o niższym numerze spowoduje, iż pączki będą za delikatne i nie będą trzymać swojego kształtu. Kolejnym nie mniej ważnym składnikiem są drożdże, najlepiej jeśli do pączków będziemy używać świeżych drożdży, ale nie jest to wymóg konieczny.

PRZYGOTOWANIE CIASTA:

 Nigdy nie dodawajmy składników prosto z lodówki. Produkty używane do wypieku pączków powinny mieć temperaturę pokojową, a płyny najlepiej około 40-50 C.

REKLAMA:

Używając świeżych drożdży zawsze wykonujemy rozczyn drożdżowy z niewielkiej ilości mąki, cukru oraz mleka lub wody. Rozczyn przykrywamy i trzymamy w ciepłym miejscu np. przy grzejniku unikając przeciągów. Jeśli rozczyn nam nie wyrośnie musimy wykonać go od nowa, ponieważ ciasto bez aktywnych drożdży na pewno nam się nie uda.

Ciasto na pączki wyrabiamy ok. 15 minut wtedy mamy pewność, że będzie delikatne w smaku. Wyrobione ciasto odstawiamy zazwyczaj na 1,5 godziny do podwojenia swojej objętości. Miejsce tak jak przy rozczynie musi być ciepłe, bez przeciągów. Po wyrośnięciu ciasto lekko odgazowujemy np. chwilę wyrabiając, uderzając kilka razy pięścią lub rozwałkowujemy na odpowiednią wielkość i grubość.

FORMOWANIE PĄCZKÓW:

Do formowania ciasta na pączki najlepiej użyć zwykłej szklanki o lekko ostrej krawędzi lub foremki o podobnej średnicy. Możemy również dłonią odrywać ciasto i formować w dłoni pączki. Doskonałym sposobem jest również uformowanie wałeczka z ciasta i wycinanie podobnej wielkości kawałki, na które po rozciągnięciu dodawać nadzienie i formować pączek. Uformowane ciasto ponownie odstawiamy w ciepłe miejsce do napuszenia, przykrywając ściereczką, aby nie wyschło.

NADZIEWANIE PRZED PIECZENIEM:

 Napuszone ciasto rozwałkowujemy na grubość ok. 8 mm i wycinamy szklanką koła. Na jeden krążek nakładamy nadzienie, przykrywamy drugim krążkiem. Boki zlepiamy i lekko rozciągamy szklanką wykrawamy nadmiar ciasta i zostawiamy do napuszenia.

SMAŻENIE PĄCZKÓW:

REKLAMA:

 Napuszone ciasto na pączki najlepiej smażyć na smalcu lub oleju rzepakowym, ale zwykły słonecznikowy nie będzie najgorszy. Pączki najlepiej smażyć w dosyć szerokim garnuszku lub głębokiej patelni tak, aby swobodnie pływały oraz nie dotykały dna. Temperatura tłuszczu podczas smażenia nie powinna przekraczać 180 C, inaczej skórka szybko się zarumieni, a środek będzie surowy. Najprostszą metodą na sprawdzenie odpowiedniej temperatury jest użycie termometru cukierniczego lub wrzucenie na rozgrzany tłuszcz niewielkiej ilości ciasta. Jeśli od razu wypłynie i zacznie się smażyć tłuszcz jest odpowiednio rozgrzany.

Ciasto na pączki należy wrzucać stroną, która była na górze podczas wyrastania. Spodnia część, która leżała na stolnicy będzie miała czas, aby chwilę podrosnąć na rozgrzanym oleju. Uzyskamy w ten sposób okrągłe pączki z każdej strony. Gwarancją jasnych „ obręczy” na pączkach jest odpowiednie wyrobienie ciasta, wyrośnięcie oraz temp. tłuszczu. Każdą stronę pączka smażymy kilka sekund, aż uzyska ładną złotą skórkę. Jeśli pączki nadziewamy przed pieczeniem dobrze jest do tłuszczu dodać pół kieliszka octu, zapobiegnie to pękaniu pączka podczas smażenia. Usmażone przekładamy od razu na ręcznik kuchenny, aby nadmiar tłuszczu został wchłonięty.

NADZIEWANIE PO USMAŻENIU:

 Jeszcze ciepłe pączki najlepiej nadziewać marmoladą lub dżemem za pomocą szprycy cukierniczej. Najlepsza będzie tylka cukiernicza do nadziewania o dosyć długim i wąskim zakończeniu.

Napełnianie po usmażeniu zapobiegnie rozwarstwianiu pączka podczas pieczenia i wycieku nadzienia.

PĄCZKI BEZ ALKOHOLU:

 Gotowe pączki do smażenia wkładamy do gotującej się wody i czekamy, aż wypłyną i gotujemy ok. 2 minut z każdej strony. Przekładamy na ręcznik kuchenny, aby ociekły z wody i tak przygotowane smażymy na rozgrzanym oleju.

 Pączki lukrujemy, gdy są jeszcze ciepłe wtedy doskonale się rozprowadzi. Natomiast obtaczamy w cukrze pudrze dopiero po całkowitym ostygnięciu, aby ciasto nie nabierało wilgoci.

TUTAJ znajdziesz moje przepisy na pączki.

Udanych wypieków.

Dołącz do dyskusji

  1. Dlaczego pączki opadają po wyciagnieciu z pieczenia, mimo że podczas pieczenia były piękne i puszyste?

  2. BARBARA L. says:

    a dlaczego odchodzi mi skórka od niektórych pączków

  3. Nie rozumiem tej części z gotowaniem pączków we wodzie. Tereska

    1. Ilovebake says:

      obgotowywanie pączków sprawi, że mniej będą chłonąć tłuszcz i wtedy nie trzeba dodawać do ciasta alkoholu

    2. Ja zamiast spirytusu dodaje octu…-tata mnientak nauczyl. działa tak samo-pączki wychodzą jak malowane! :)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zamknij
© 2012-2022 ILovebake Aneta Glińska. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Zamknij