Pierwszy raz wykonałam piernik przkładany i sukces. Przepis jest doskonale wymierzony, a samo wykonanie bardzo proste. Piernik jest delikatny, puszysty, lekko wilgotny. Krem wykonany jest z połączenia kaszki manny i masła, natomiast delikatnej kwasowości dodaje marmolada. Kolejny fantastyczny w smaku piernik, który sprawdzi się na świątecznym stole. Przepis z portalu smak. Pozdrawiam.
SKŁADNIKI NA PIERNIK:
- 1 szklanka cukru
- 4 jajka
- 3 szklanki mąki pszennej
- 3/4 szklanki oleju
- 4 łyżki przyprawy do piernika
- 2 łyżeczki sody oczyszczonej
- 1 szklanka miodu
- 1 szklanka mocnej herbaty
SKŁADNIKI NA KREM:
- 1 szklanka cukru
- 9 łyżek kaszy manny
- 3/4 litra mleka
- 250 g masła lub margaryny
DODATKOWO:
- 200 g marmolady lub powideł
Żółtka oddzielamy od białek. Do żółtek dodajemy szklankę cukru i ucieramy na jasną masę. Następnie łączymy z 1 szklanka mąki oraz 1 łyżeczką sody. Powoli dodajemy olej, cały czas miksując. Dodajemy kolejną szklankę mąki i ponownie miksujemy. Ciasto łączymy z miodem, trzecią szklanką mąki oraz łyżeczką sody. Stopniowo wlewamy przestudzoną herbatę, cały czas miksując oraz przyprawę do piernika. Do białek dodajemy szczyptę soli i ubijamy na sztywną pianę. Łączymy delikatnie z ciastem. Ciasto dzielimy na trzy części.
Blaszkę o wymiarach 34×24 cm wykładamy papierem do pieczenia. Przekładamy jedną część ciasta i wkładamy do piekarnika rozgrzanego do 150 C na ok. 25 min, do tzw. suchego patyczka. Pozostałe dwie części ciasta pieczemy dokładnie w ten sam sposób.
Szklankę mleka zagotowujemy razem z cukrem. Pozostałe mleko łączymy z kaszką manną i wlewamy do gotującego się mleka, cały czas mieszając. Masa powinna być gęsta. Przykrywamy folią i odstawiamy do całkowitego ostudzenia.
Masło miksujemy chwilę, następnie dodajemy stopniowo kaszkę manną ( masło i kaszka powinna mieć tę samą pokojową temp. inaczej masa może się zważyć ).
Z masy odkładamy ok. 4 łyżek, która posłuży nam do wykończenia wierzchu ciasta.
Blat ciasta smarujemy połową marmolady, na nią wykładamy połowę masy. Przykrywamy kolejnym blatem ciasta i ponownie smarujemy marmoladą oraz masą. Całość przykrywamy trzecim blatem i smarujemy równomiernie masą, którą wcześniej zostawiliśmy ( 4 łyżki ). Piernik przykrywamy folią spożywczą i wkładamy do lodówki, najlepiej na całą noc. Na ciasto warto położyć deskę, która obciąży piernik i sprawi, że warstwy nie będą się oddzielać. Smacznego.
nie zauwazylam tego ale teraz juz widze dziekuje :)
czy moze mi pani powiedziec o jaka herbate chodzi bo tam pisze w biszkopcie ze wlewamy przestudzona herbate a wyzej w skladnikach niema podane ze trzeba herbate
W skladnikach ciasta pisze o szklance herbaty chodzi o taka najzwyklejsza :)