Znajdź swój przepis

Płyty indukcyjne – jak wybrać sprzęt wygodny i funkcjonalny?

20 listopada, 2023

Płyty indukcyjne to sprzęt AGD, który – obok piekarnika i lodówki – jest jednym z najważniejszych urządzeń w domu i mieszkaniu. Zastępują one powoli płyty gazowe, również dlatego, że w wielu nowych mieszkaniach nie ma przyłącza gazowego.

Nowoczesne, dotykowe płyty grzewcze wyposażone są w szereg funkcji. Jaka płyta indukcyjna spełni oczekiwania? Musi to być sprzęt nie tylko wyposażony w timer czy też programy dopasowane do podgrzewania zup i sosów lub gotowania makaronu i ryżu.

Ciekawym rozwiązaniem, które znajdziemy w najnowszych płytach kuchennych, jest możliwość skorzystania z rozszerzonego pola grzewczego, czyli wyodrębnionej na kuchence powierzchni, w obrębie której odbywa się gotowanie, a więc jest tam podwyższona temperatura. W takim przypadku wielkość naczynia nie będzie miała znaczenia przy smażeniu lub gotowaniu.

Różne rozmiary garnków a pole grzejne

Na wyposażeniu dobrze działającej kuchni powinno się znaleźć co najmniej 5-6 garnków o różnych pojemnościach. Jeśli tak nie jest, musimy poszerzać nasze wyposażenie. Najmniejszy z garnków powinien mieć co najmniej litr pojemności, a największy – od 5 do 6 litrów. Dzięki temu będziemy przygotowani do ugotowania kubka mleka, sosu, zupy, a nawet leczo dla całej rodziny.

Jeśli do gotowania używamy płyty indukcyjnej, istotne jest dopasowanie ich do pola grzejnego, bez umieszczania krawędzi w lub poza polem. Ustawienie na nim za dużego garnka zmniejsza efektywność nagrzewania, przez co gotowana w nim potrawa może być surowa, niedopieczona lub w zbyt niskiej temperaturze.

Ponadto zdarza się, że naczynia o małej podstawie postawione na zbyt dużym polu mogą nie aktywować jednostki indukcyjnej.

Jak dostosować pole grzejne do rozmiaru garnka

Standardowe płyty indukcyjne posiadają dwa lub cztery pola grzejne, które możemy włączyć jednocześnie. Mogą mieć one różne kształty. Klasycznym rozwiązaniem jest okrąg lub kwadrat. Takie pola można uruchomić i sterować nimi za pomocą panelu dotykowego, gdzie znajdziemy odpowiednie przyciski.

Oprócz tego zdarza się, że są oznaczane krzyżykami lub zwykłą kreską. Istotne jest to, że jeśli korzystamy z płyt z zaznaczonymi polami grzewczymi, powinniśmy dokładnie dopasować średnicę garnka do średnicy pola. Czujniki wykrywają bowiem ich prawidłowe położenie. Dzięki temu możliwe jest włączenie płyty w danej części.

Gdy nasze garnki są niedopasowane do pól grzewczych, nie musimy się martwić o to, że nie będziemy mogli gotować, jeśli korzystamy z płyty z rozszerzonymi polami grzewczymi. Czym różnią się one od tych standardowych?

Otóż są to pola o podłużnym kształcie, większe od pozostałych pól znajdujących się na płycie. Pozwala to na gotowanie potraw w niestandardowych naczyniach. Działanie tego pola różni się, gdy przyjrzymy się płytom indukcyjnym poszczególnych marek.

Warto stawiać na sprawdzonych producentów, takich jak Electrolux. Dostępna w jego ofercie płyta z rozszerzonymi polami grzewczymi (https://www.youtube.com/watch?v=ZSOddbkR0Qw) TotalFlex pozwala na ustawianie na niej garnków o różnym rozmiarze, w dowolnym miejscu. Automatycznie wykrywa ona takie naczynia i dopasowuje pola grzejne.

Zwiększa to wygodę gotowania i sprawia, że możemy korzystać jednocześnie z więcej niż 4 garnków na jednym sprzęcie AGD. Pola grzejne tworzą się zgodnie z wykrytym kształtem garnków. Pozwoli to także na skorzystanie z brytfanny i innych naczyń o nietypowych kształtach. Co więcej, korzystając z tej płyty, możemy także sterować czasem gotowania dla każdej strefy grzejnej, a po zakończeniu odliczania zostanie ona automatycznie wyłączona. Ułatwia to przygotowanie posiłków.

Jeśli chcemy natomiast przyspieszyć gotowanie, możemy aktywować funkcję Power Boost, która zwiększy moc grzania. Dzięki niej szybciej zagotujemy wodę albo obsmażymy mięso.

Korzyści płynące z prawidłowego dostosowania pola grzejnego do garnka

Prawidłowe dostosowanie pola grzejnego do garnka niesie ze sobą szereg korzyści. Po pierwsze, zapewniamy sobie większą efektywność gotowania. Wiąże się to także ze sporymi oszczędnościami energii. Płyta indukcyjna jest bowiem jednym ze sprzętów elektrycznych, które zajmują czołowe pozycje, jeśli chodzi o pobór prądu w gospodarstwie domowym (moc płyty indukcyjnej mieści się bowiem w przedziale od 3 do nawet 12 kW). Warto więc odpowiednio wybrac płyte i dobrać dobrej jakości garnki.

Praktyczne porady i wskazówki

Jeśli chcemy, żeby gotowanie na płycie indukcyjnej było wygodne, powinniśmy stosować się do kilku wskazówek. Po pierwsze, przed zakupem takiego urządzenia musimy się zastanowić, czy garnki, które posiadamy, są dopasowane do jego pól grzewczych. Gdy tak nie jest, warto zaopatrzyć się w dodatkowe naczynia do gotowania.

Gdy zależy nam na wygodzie, możemy jednak także zainwestować swoje środki w nieco droższe płyty z polami grzejnymi z funkcją dostosowania do rozmiaru garnka. To spora wygoda, gdy dużo gotujemy, korzystając z kilku naczyń jednocześnie.

Bez względu na to, na jaką płytę indukcyjną postawimy, istotne jest dbanie o czystość pól grzewczych. W tym celu warto zaopatrzyć się w środki czystości dopasowane do płyty indukcyjnej.

Do czyszczenia płyty indukcyjnej możemy używać także płynu do mycia naczyń, ponieważ dobrze radzi on sobie z plamami z tłuszczu i resztkami jedzenia, a do polerowania – płynu do mycia szyb.

Istotne jest to, żeby już podczas gotowania na bieżąco usuwać z płyty resztki jedzenia, które wykipią lub w inny sposób wydostaną się z naczynia i przywrą do niej. Niewskazane jest jednak ich zeskrobywanie. W ten sposób możemy bowiem łatwo uszkodzić delikatną powierzchnię użytkowania płyty wykonanej ze szkła lub ceramicznej.

Płyty grzejne zapewniają szybsze gotowanie, szczególnie wtedy, gdy postawimy na sprzęt, który pozwala na skorzystanie nie tylko z każdego pola wyznaczonego przez producenta, ale również z całej powierzchni płyty.

Artykuł powstał w ramach współpracy z marką Electrolux.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zamknij
© 2012-2022 ILovebake Aneta Glińska. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Zamknij
x