Szarlotka to kruche ciasto i mnóstwo nadzienia jabłkowego. Przepyszna z gałką lodów, oprószona cukrem pudrem lub polana lekko cytrynowym lukrem.
W sezonie jesiennym szarlotka to doskonały pomysł na szybkie ciasto. Nadzienie jabłkowe można przygotować wcześniej kiedy mamy dużą ilość jabłek i zamrozić. W ten sposób przygotowane nadzienie, może być również doskonałe jako dodatek do placków, muesli lub owsianki.
Klasyczna szarlotka to przede wszystkim kruche ciasto z duszonymi jabłka. Do środka dodałam suszoną żurawinę, którą uwielbiam i wzbogaca smak ciasta, nadając jej lekko kwaśnego smaku.
TUTAJ znajdziesz inne moje przepisy na ciasta z jabłkami.
REKLAMA:
SZARLOTKA
SKŁADNIKI:
NADZIENIE JABŁKOWE
- 2 kg jabłek (lekko kwaśnych)
- 1/2 szklanki cukru
- 2 łyżki soku z cytryny
- 1 łyżeczka masła
- 2 łyżeczki cynamonu
- 3/4 szklanki żurawiny suszonej lub rodzynek
- 2 łyżki kaszy manny (opcjonalnie)
KRUCHE CIASTO
- 400 g mąki tortowej
- 1 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 5 łyżek cukru pudru
- 2 łyżeczki cukru waniliowego
- 300 g zimnego masła
- 3 zimne żółtka (rozmiar L)
- szczypta soli
PRZYGOTOWANIE:
1 szklanka = 250 ml.
Jabłka myjemy, obieramy ze skórki i pozbywamy się gniazd nasiennych. Kroimy w niedużą kostkę i wkładamy do rondelka. Dodajemy cukier, sok z cytryny i cynamon. Dusimy pod przykryciem ok. 20 minuta, aż jabłka zaczną się lekko rozpadać. Na koniec dodajemy żurawinę i kaszkę, dokładnie mieszamy.
Formę o wymiarach 25 x 35 cm lub podobną wykładamy papierem do pieczenia. Mąkę przesiewamy razem z proszkiem do pieczenia i cukrem pudrem. Dodajemy cukier waniliowy, sól oraz kawałki zimnego masła i szybko siekamy nożem lub siekaczką do ciasta kruchego. Następnie dodajemy żółtka i zagniatamy, aż będzie jednolite. Gotowe dzielimy na dwie części (z czego jedna nieco większa na spód), a druga mniejsza. Mniejszą wkładamy do zamrażarki, a większą wylepiamy spód formy. Wkładamy do lodówki na 30 minut, a następnie podpiekamy w temp. 180ºC przez ok. 20 minut. Wykładamy wcześniej przygotowane jabłka i ścieramy na tarce o grubych oczkach część ciasta, która była w zamrażarce. Pieczemy w temp. 180ºC przez ok. 45 – 55 minut do zarumienienia wierzchu. Po upieczeniu oprószamy cukrem pudrem.
Czy zamiast rodzynek można dodać posiekane orzechy?
Tak :)