Znajdź swój przepis

Tradycyjna francuska bagietka

17 października, 2014

Dlaczego cały świat polubił tak bardzo francuskie bagietki? Nie wiem, ale odpowiem Ci za co ja polubiłam. Przede wszystkim za konsystencję, chrupiącą skórkę i miękki środek – uwielbiam. Zapach zaraz po upieczeniu jest cudowny i naprawdę nawet jak jestem najedzona mam chęć na mały kawałek. Wygląd – im dłuższa tym robi większe wrażenie. Piękne nacięcia i zarumieniony kolor tak powinna wyglądać dobra bagietka. Nie żadne blade, które sprzedawane są w dużych sklepach.

Niestety muszę Cie zmartwić, ale bagietka w domu zawsze będzie się lekko różniła od tych z piekarni. Dlatego, że nasze domowe piekarniki nie osiągają tak wysokich temperatur i nie pieczemy je na kamieniu. W tym przepisie i wykonaniu starałam się wydobyć z niej jak najwięcej smaku, puszystości i chrupkości.

JAK ZACHOWAĆ ŚWIEŻOŚĆ BAGIETKI:

Najlepszym sposobem, aby bagietka była świeża jest jej zamrożenie zaraz po upieczeniu i ostudzeniu. Owijamy w folię aluminiową, wkładamy do zamrażarki. Jeśli chcesz szybko cieszyć się świeża bagietką wystarczy wrzucić ja w folii na 10-15 min do piekarnika rozgrzanego do 180 C. Po tym czasie zdjąć folię i dopiekać jeszcze 5 min, aby uzyskać chrupiącą skórkę. Gotowe i w parę chwil możemy cieszyć się świeżym pieczywem w domu.

FRANCUSKA BAGIETKA – PRZEPIS

SKŁADNIKI NA CIASTO:

ILOŚĆ:  3 duże bagietki

  • 500 g mąki pszennej
  • 350 ml wody, letniej
  • 7 g drożdży suchych lub 14 g świeżych
  • 10 g soli

JAK ZROBIĆ BAGIETKĘ:

Mąkę przesiewamy do dużej miski, dodajemy drożdże suche (ze świeżych wcześniej wykonać zaczyn) i wodę. Wyrabiamy dłońmi lub mikserem z tzw. hakiem przez ok. 7 min. Następnie dodajemy sól i ponownie wyrabiamy przez 7 min. Gotowe ciasto powinno być jednolite i gładkie. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na około 1-1,5 godz. Wyrośnięte ciasto dzielimy na trzy części. Każdy kawałek lekko rozciągamy dłońmi. Boki ciasta nakładamy jedną na drugą. Zlepiamy środek i końce ciasta. Rolujemy ciasto na długość blaszki ( u mnie 40 cm ). Przekładamy na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia. Pomiędzy bagietkami tworzymy z papieru coś na kształt foremki, aby trzymały kształt. Kładziemy je w dosyć dużych odstępach i papier pomiędzy ściągamy do góry. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na 30 min. do wyrośnięcia. Po tym czasie nacinamy ostrym nożem. Pieczemy w najwyższej temp. jaka jest możliwa w piekarniku ( u mnie 250 C ), na dno wkładamy żaroodporne naczynie wypełnione do połowy wodą. Pieczemy przez 25-30 min. w zależności jak wypieczone bagietki lubisz. Jeśli lubisz mocno zarumienione trzymaj nawet dłużej niż 30 min. Studzimy w formie przez 10 min. Gotowe.

Udostępnij

Czy zrobiłeś/aś ten przepis?

Proszę daj mi znać jeśli spodobał Ci się ten przepis! Zostaw komentarz niżej pod przepisem lub oznacz mnie na Instagramie tagiem #ilovebakepl

Dołącz do dyskusji

  1. Cieszę się, że dkryłam ten przepis.
    Bagietka są doskonałe!
    P.S. Muszę dodać jednak ok 100g więcej mąki gdyż ciasto jest za rzadkie. Być może jest to kwestia gradacji mąki. Sprawdzam dzisiaj inną mąkę🥖.

  2. No tak jak jest z tymi francuskimi bagietkami? Jak je Francuzi robią? Na zakwasie pszennym? Na zakwasie poolish? Czy zwykła już wszechobecna chemia? Hejterom i antyhejterom dziękuję.

  3. Nie rozumiem dlaczego jeśli ktoś wyraża negatywną opinię zaraz jest traktowany jako hejter? To w dzisiejszych czasach już tylko wszystko musi się podobać? Też uważam, że nie powinno się pisać, że jest to oryginalna bagietka, faktycznie piecze się je na zakwasie i jeszcze czymś, ale właśnie dlatego, że są ludzie którzy tylko sobie słodzą nie warto dzielić się wiedzą praktyczną.

    1. Moze dlatego jest tak traktowany, ze pierdzieli glupoty. Po pierwsze w czasie pisania komentarza Francja wnioskowala o wpisanie bagietki na liste UNESCO, a nie ze byly one wtedy juz wpisane. Po drugie od 1993 roku we Francji istnieje dekret chleba, ktory precyzuje jak wyrabiac tradycyjne bagietki. Tak sie sklada, ze wymienia on drozdze piekarskie, a nie zakwas. Po trzecie to musza byc drozdze, bo takiego bakietki wyrabia sie na zaczynie poolish, ktory powoduje miekkosc srodka.

  4. Witam.
    Przepis jest super. Robię 4 bagietki bo mi tak lepiej pasuje. Drożdże świeże są tańsze i właśnie takie używam. Do zaczynu biorę mąkę i wodę z przepisu – nie dodaję nic więcej. (chyba, że coś jest nie tak), to zależy od zawartości mąki w mące, soli w soli i wody we wodzie (mam twardą). Jak kilka razy się już piekło, to organoleptycznie przy wyrabianiu ciasta czuć czy trzeba coś dodać lub nie. Niestety w Polsce wszystko jest oszukane (pieprz to nie pieprz, papryka to nie papryka itd.). Najbardziej lubię sprawdzać zawartość cukru w cukrze :)

    1. gosc francuski says:

      bagietka (wpsiana na liste dziedzistwa UNESCO) jest robiona na zakwesie a to cos jest co najwyzej kiepskiej jakosco bulka

    2. Niech Ci bedzie, ale wez pod uwage, ze nie kazdy moze jesc produkty na zakwasie.

    3. Toś pojechał hejtem. Jesteś mistrzem!
      A zadałeś sobie trudu posmakować tego wytworu ?

  5. Ja zaczyn zawsze robię tak, że na dana porcje drożdży dodaję tyle samo mąki i cieczy, jaka jest w przepisie używana (albo woda albo mleko), tylko razy 10, czyli: na 14 g drożdży 140 g mąki i 140 ml wody (cieplej), i odstawiam na 20 minut. I to oczywiście z maki i wody podanej w przepisie.

  6. Zaczyn na mleku i z cukrem można zrobić do babki drożdżowej. Do bagietki lepszy będzie z samych drożdży, wody i mąki. Ważne, żeby wziąć wodę i mąką z już odważonych składników, a nie dodatkowych.

  7. Drugi raz w życiu piekę coś z drożdżami i drugi raz ciasto jest rzadkie bez względu na czas wyrabiania.

  8. Rewelacyjny przepis, wyszly przepyszne!

  9. Jak wykonac zaczyn ze świeżych drożdzy? Czy przy uzyciu zaczynu trzeba cos modyfikowac w przepisie?

    1. aneta Autor says:

      Zaczyna to ciepłe mleko, odrobina mąki i cukru. Musi wyjść konsystencja śmietany. W przepisie nic nie modyfikujemy.

  10. Przepis super! Bagietka przepyszna! Robiłam z różnych przepisów i ten mi bardzo pasuje. Jedynie czas pieczenia skrocilam, ale ja nie lubię takiej mocno spieczonej, poza tym zależy od piekarnika. No i dodałam pół łyżeczki cukru, nie mogłam się powstrzymać.

  11. Właśnie jestem w kuchni i robie bagietki. Mój dodatek to łyżka zmielonego w młynku do kawy słodu bisquit. Plus wcześniejszą autoliza mąki.
    Mi też nigdy pieczywo nie przykleja się do papieru do pieczenia. Może warto zmienić papier? Ten może za bardzo chłodnie wilgoć? Może tu jest przyczyną problemów?

  12. Wczoraj upiekłam bagietki – wyszły rewelacyjne! Polecam

  13. Ja piekę bagietki wegług tego przepisu od dwóch lat i nigdy nie przykleiły mi się do papieru. Są chrupiące z wierzchu i sprężyste w środku. Jestem w nich zakochana ????

    1. Ilovebake says:

      Dziękuję :)

  14. Bagietka by była spoko gdyby nie trzeba było jej jeść z papierem!
    Potwierdzam poprzednie komentarze, bagietka przykleja się do papieru/ tworzy z nim jedność i nie można go oderwać.
    Proponuję spróbować obsypać papier mąką lub przetrzeć olejem

  15. Z przepisu podanego przez Ciebie nie wypiecze się tradycyjnej francuskiej bagietki, gdyż potrzebny jest czas, zakwas i całkiem inna technologia. Można co najwyżej upiec tradycyjna bułkę.

  16. Sławomir W. says:

    robielem bagietke tak jak jest zapis dlaczego bagietka jest dwarda jak kamien.
    maki zaduzo
    pomoc
    daj filmik

  17. Piec z termoobiegiem czy bez?

    1. Ja pieke bez :)

  18. Nie wątpię, że te bagietki są pyszne, ale na pewno NIE JEST to tradycyjna bagietka francuska, ponieważ tradycyjną francuską bagietkę robi się na przefermentowanym zaczynie drożdżowym (tzw. poolish – tak, nazwanym tak na cześć Polaków).

  19. Upiekłam dzisiaj bagietki z Twojego przepisu, córka powiedziała, że taki obiad chce jeść codziennie. Podałam je z leczo. Pycha! Bułeczki ciężko mi było oderwać od papieru do pieczenia, następnym razem posmaruje papier olejem lub margaryną ;-)

  20. Michał S. says:

    A czy naczynie jest konieczne?może go nie być,albo może być coś innego? Jak tak to co?

    1. Ilovebake says:

      Pod bagietkami musi być woda wtedy będą chrupiące. Jeśli masz drugą blachę to np. nalej wody do niej lub do innego szerokiego i w miarę niskiego naczynia. Może być także szeroka blacha do ciasta lub tego typu rzeczy, które nie zniszczą się w tak wysokiej temperaturze :) pozdrawiam

  21. Robię wg przepisu ale moje ciasto jest lepiące, ciężko je formować. Co robię nie tak?

    1. może wystarczy dłużej wyrabiać ciasto?

  22. CooLinarNy C. says:

    łał. zrobię. wyjdą z orkiszowej i pełnoziarnistej pomieszanej, prawda? obie są pszenne w końcu

    1. wyjdą, ale struktura będzie inna ciasta i smak oczywiście. Zawsze trzeba próbować nowych smaków :)

  23. Różowa, czy nie dla mnie dla mnie bagietka idealna :)

  24. Ach, koniecznie muszę upiec takie domowe bagietki, na pewno są przepyszne<3

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zamknij
© 2012-2022 ILovebake Aneta Glińska. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Zamknij
x