Arbuzowiec, czyli ciasto z arbuzem to mój pierwszy przepis z tym owocem i muszę zaznaczyć, że na pewno nie ostatni. Ciasto jest przekładane kilkoma warstwami, ale masa arbuzowa nadaję mu niesamowitego smaku. Warstwa z arbuzem jest lekka i zupełnie inna niż np. z dodatkiem truskawek jakby delikatniejsza. Galaretkę arbuzową można spokojnie zastąpić truskawkową i ciasto wcale na tym nie straci. Arbuzowiec to ciasto jedno z lepszych i pyszniejszych, a ja nie należę do jakiś fanek ciast z kremem. Akurat to ciasto mnie przekonało, ponieważ każda warstwa do siebie pasuje i wzbogaca smak.
Arbuza kroimy na kawałeczki i dusimy pod przykryciem, aby puścił sok i zmiękł. Straci on na swojej objętości, ale nie smaku. Warstwa kakaowa cudownie podkreśla smak i jest dosyć intensywna. Bita śmietana nadaje lekkości, warstwa makowa jest słodka i piankowa. To wszystko sprawia, że arbuzowiec ma nieprzeciętny smak i przekonał mnie do siebie od razu.
Jeden z lepszych przepisów z kremem. Idealne w sezonie letnim, kiedy arbuz jest taki i dostępny wszędzie. Ciasto jest lekkie, słodkie i nie zapycha po jednym kawałku. Spokojnie sięgniesz po kilka.
Jedna uwaga ciasto należy przechowywać w lodówce i nie radzę za długo trzymać go w ciepłym miejscu.
Arbuzowca polecam osobom, które chcą poznać nowy smak, uwielbiają ciasta warstwowe i poza tym wszystkim ubóstwiają bitą śmietanę. Inspiracja: beetle.
TUTAJ znajdziesz moje inne przepisy na ciasta z owocami.
CIASTO ARBUZOWIEC – PRZEPIS
SKŁADNIKI NA KAKAOWY BISZKOPT:
- 3 jajka
- 1/2 szklanki cukru
- 1/3 szklanki maki tortowej
- 2 łyżki kakao
- 3/4 łyżeczki proszku do pieczenia
SKŁADNIKI NA BISZKOPT MAKOWY:
- 3 białka, duże
- 1/2 szklanki cukru
- 2 łyżki mąki tortowej
- 1 łyżeczka soku z cytryny
- 2,5 łyżki maku
SKŁADNIKI NA MASĘ ŚMIETANOWĄ:
- 300 ml śmietanki kremówki 30%
- 3 łyżki cukru pudru
- 1,5 łyżeczki żelatyny
- 1/4 szklanki gorącej wody
SKŁADNIKI NA MASĘ ARBUZOWĄ:
- 500 g miąższu z arbuza (bez pestek)
- 2 galaretki arbuzowe (ew. truskawkowa)
SKŁADNIKI NA PONCZ:
- 1/3 szklanki wody
- 2 łyżeczki soku z cytryny
- 1 łyżka cukru pudru
Mąkę przesiewamy razem z kakao i proszkiem do pieczenia. Białka oddzielamy oddzielamy od żółtek i miksujemy na sztywną pianę. Pod koniec wsypujemy cały czas miksując na średnich obrotach powoli cukier. Miksujemy ok. 2-3 minut, następnie dodajemy żółtka. Na koniec w kilku partiach stopniowo wsypujemy przesiane suche składniki i mieszamy powoli najlepiej dużą łyżką drewnianą. Formę o wym. 24×24 cm wykładamy papierem do pieczenia i przekładamy ciasto. Pieczemy w temp. 170 C przez ok. 20-25 min. do tzw. suchego patyczka. Zaraz po upieczeniu rzucamy biszkopt z wysokości 30 cm na zabezpieczoną podłogę, aby nam nie opadło. Wyciągamy z formy i zostawiamy do wystudzenia.
Białka najlepiej prosto z lodówki ubijamy na sztywną pianę, pod koniec dodajemy powoli cukier i sok z cytryny. Chwilę miksujemy, następnie przesiewamy mąkę i mieszamy delikatnie dużą łyżką drewnianą lub szpatułką. Na koniec wsypujemy mak i łączymy. Pieczemy w temp. 160 C przez ok. 30 min. Studzimy.
Żelatynę rozpuszczamy w gorącej wodzie i zostawiamy do całkowitego wystudzenia. Kremówkę ubijamy na sztywną masę, pod koniec dodajemy przesiany cukier puder i chwilę miksujemy. Cały czas miksując na niewielkich obrotach wlewamy stopniowo ostudzoną żelatynę.
Ciemny biszkopt układamy w formie i nasączymy ponczem (wszystkie skł. na poncz wymieszane razem), wykładamy kremówkę i wkładamy na godzinę do lodówki, aby stężała. Po tym czasie układamy bardzo delikatnie na wierzch biszkopt makowy.
Arbuza kroimy na kawałeczki i wkładamy do rondelka. Gotujemy na niewielkim ogniu pod przykryciem, aż puści sok i zacznie być miękki (ok. 15 min). Powinien być mniejszy, ale nie w formie papki. Wsypujemy galaretki arbuzowe lub truskawkowe i mieszamy do jej rozpuszczenia. Studzimy i następnie wkładamy do lodówki. Tężejąca masę wykładamy na biszkopt makowy. Ciasto chłodzimy min. kilka godzin lub cała noc.
Prosze mi wyjasnic cozy galaretki rozpuszczam w wodzie wg przepisu an opalowaniu I lacze z arbuzem ???
Zrobiłam dzisiaj i ogólnie ok, ale moim zdaniem 1 galaretka wystarczy na 500g arbuza, następnym razem nie będę obgotowywać arbuza bo stracił aromat, mimo krótkiego gotowania, posiekam w drobną kostkę i zaleję galaretką, zobaczymy.
Ciacho wygląda fantastycznie! Ślinka cieknie :) Mam dwa arbuzy w lodówc i zastanawiałam się co z nich zrobić? Dziękuję! już wiem co zrobię z jednego :) Dobry biszkopt idealny to podstawa udanego ciasta ! Pozdrawiam :)
mialam takie samo zdanie jak Ty zaryzykowalam i stwierdzam cholera czemu tak dlugo czekalam to ciasto jest przepyszne :)