Znajdź swój przepis

Chałka z 6 części (splotowa) – zaplatanie krok po kroku ze zdjęciami.

20 lutego, 2015

Jednym z najczęstszych problemów, które słyszę od Was o chałce jest jej zaplatanie. Ciasto jest raczej mało problematyczne i nawet plastyczne, a na pewno da się je wykręcać na różne strony. Natomiast wykonanie i jej zawijanie to już wyzwanie. Jest wiele różnych rodzai splotów. Chałkę możemy podzielić na dwa, trzy, cztery, sześć części itd. Wiadomo, im więcej kawałków tym większa możliwość, że pójdzie coś nie tak. Chce Cię uspokoić ciasto na chałkę można zawijać spokojnie kilka razy. Nie straci zbyt dużo ze swojego kształt. Zerknij w wykonanie i zobacz jakie to proste.

Ten splot, który proponuje jest bardzo prosty i uważam, że doskonale poradzi sobie z nim nawet osobą początkująca. Bierzmy zawsze pierwszy z prawej strony kawałek i przeplatamy przez środek i tak do końca chałki. Grunt to prosty przepis, a chałka wygląda na mega skomplikowaną.

Niektórzy uczą się zaplatania chałki np. na grubych nitkach lub sznurowadłach. No dobra nie śmiej się, ale ja też próbowałam. Niestety nic z tego nie wyszło. Jakoś ciasto drożdżowe zawija się inaczej niż nitki i nie wygląda to dobrze.

Uwaga: zawsze liczy się cierpliwość. Jeśli raz Ci się nie udało, rozplącz ciasto i zacznij spokojnie od nowa. Nie patrz na to, że nie jest idealnie zapleciona. Nie każda chałka musi być idealna, a na pewno moja nie była. Pozdrawiam.

TUTAJ znajdziesz przepis na ciasto drożdżowe na chałkę.

JAK ZAPLATAĆ CHAŁKĘ. WYKONANIE KROK PO KROKU.

1. Ciasto na chałkę powinno być dobrze wyrośnięte. U mnie rosło przez około 1,5 godz.

2. Napuszone ciasto wykładamy z miski i chwilę wyrabiamy, aby pozbyć się gazu. Formujemy w kulę.

3. Dzielimy na 6 części i formujemy kuleczki.

4. Z każdej kulki formujemy wałek o długości 40 cm.

5. Gotowe wałeczki układamy obok siebie i ich górne końce zlepiamy ze sobą.

6. Bierzmy pierwszy wałeczek z prawej strony i przekładamy go przez środkowy wałeczek. Można zrobić też tak, że pierwszy z prawej strony kawałek lekko przesuwamy. Pozostało nam teraz 5 wałeczków. Dzielimy je na pary 2 wałeczki z prawej i z lewej. Zostaje nam w tym momencie środkowy i właśnie przez ten przekładamy wałeczek, który wcześniej odsunęliśmy na bok.

7. Następnie bierzmy znowu pierwszy wałeczek z prawej strony i przekładamy go przez środkowy kawałek.

8 – 9. Postępujemy dokładnie jak powyżej.

10. Mamy prawie do końca zaplecioną chałkę.

11. Końce przykładamy do siebie i przyklejamy.

12. Końce chałki zwijamy pod spód.

12. Gotową chałkę zostawiamy na około godzinę do napuszenia. Napuszoną smarujemy białkiem i ewentualnie posypujemy sezamem. Pieczemy w temp. 180 C przez 25-30 min do zarumienienia (trzymaj tyle, aż skórka chałki będzie taka jak lubisz).

chałka-jak-zrobic

TUTAJ znajdziesz moje inne przepisy na chałkę.

Udostępnij

Czy zrobiłeś/aś ten przepis?

Proszę daj mi znać jeśli spodobał Ci się ten przepis! Zostaw komentarz niżej pod przepisem lub oznacz mnie na Instagramie tagiem #ilovebakepl

Dołącz do dyskusji

  1. Dziękuję za dokładną instrukcję, warkocze zaplecione :)

  2. Piękna chałka, super efekt końcowy, pozdrawiam:)

  3. Ja jestem leń i robię chałkę zawsze tylko z trzech paseczków :) Ale chyba w końcu się przemogę, bo ta Twoja wygląda rewelacyjnie :)

    1. Ilovebake says:

      Zrob bo kazdy kto ja widzial byl pod wrazeniem a tak naprawde nie bylo z nia duzo pracy ☺

  4. Jolanta S. says:

    Znam troszkę inny sposób zaplatania z 6 części, ale tutaj bardziej podoba mi się efekt końcowy …. na pewno wykorzystam nabytą wiedzę przy kolejnej chałce:)

  5. Kamila B. says:

    Zrobiłam

    1. Ilovebake says:

      Pokaz jak Ci wyszla ☺

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zamknij
© 2012-2022 ILovebake Aneta Glińska. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Zamknij
x