Ciasto popapraniec składa się trzech smaków ciasta, kremu budyniowego przełożonego dżemem jagodowym i na wierzchu galaretką z owoców leśnych. Smaczny warstwowiec o wielowymiarowym smaku.
Ciasto popapraniec i jego nazwa pochodzi od smaków, które w cieście się ze sobą mieszają. Makowe, kakaowe i kokosowe.
Krem budyniowy dodany do środka doskonale pasuje do ciasta, natomiast dżem jagodowy dodatkowo nawilża i podkręca smak ciasta. Wierzch ciasta to galaretka z owoców leśnych. Jeśli nie przepadasz za smakiem dżemu jagodowego zastąp go dżemem z czarnej porzeczki.
Ciasto jest przepyszne, dosyć lekkie i idealne na przeróżne okazje lub święta. Paleta smaków w cieście jest bardzo ciekawa i tworzy fajne kompozycje barw. Ten przepis to coś nowego i niestandardowego. Polecam.
TUTAJ znajdziesz inne moje przepisy na ciasta z kremem.
CIASTO POPAPRANIEC
SKŁADNIKI NA CIASTO:
- 6 jajek, dużych
- 1 szklanka cukru
- 1 szklanka mąki tortowej
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 1 łyżeczka ekstraktu lub esencji z wanilii
- 1/4 szklanki oleju
- 1/2 szklanki maku
- 1/2 szklanki wiórków kokosowych
- 2 łyżki kakao
- szczypta soli
SKŁADNIKI NA KREM BUDYNIOWY:
- 600 ml mleka
- 1/2 szklanki cukru
- 2 x 40 g budyń waniliowy, proszek
- szczypta soli
- 250 g masła, temp. pokojowa
DODATKOWO:
- 1 słoiczek dżemu jagodowego
- 2 x galaretka owoce leśne
- 700 ml wody
Formę o wym. 25×35 cm wykładamy papierem do pieczenia.
Galaretki rozpuszczamy w gorącej wodzie i zostawiamy do wystudzenia.
Mąkę przesiewamy razem z proszkiem do pieczenia. Jajka powinny być w temp. pokojowej. Białka oddzielamy od żółtek i miksujemy ze szczyptą soli na sztywną masę. Pod koniec dodajemy stopniowo cukier i miksujemy, aż białka będą gęste i lśniące. Następnie zmniejszamy obroty miksera i dodajemy po jednym żółtku. Za pomocą dużej łyżki np. drewnianej lub szpatułki dodajemy w kilku porcjach mąkę z proszkiem i delikatnie mieszamy do połączenia. Na koniec wlewamy powoli olej i wanilię, ponownie mieszamy. Ciasto dzielimy na trzy części. Do jednej dodajemy przesiane kakao, do drugiej wiórki i do trzeciej mak. Delikatnie łączymy. Wykładamy na dno blaszki po około 2 łyżki jednego smaku masy, następnie obok drugi i trzeci i tak do końca składników w poziomych pasach. Powinna powstać kolorowa szachownica, na koniec lekko mieszamy patyczkiem lub widelcem przejeżdżając po całej masie, aby powstał marmurek. Pieczemy w temp. 170 C przez około 30-40 min do tzw. suchego patyczka. Gotowe studzimy i przekrawamy na dwie części.
400 ml mleka podgrzewamy razem z cukrem i solą. W pozostałym mieszamy przesiany proszek budyniowy i cały czas mieszając wlewamy do gorącego mleka. Gotujemy na niewielki ogniu, aż budyń będzie gęsty. Zdejmujemy z ognia owijamy folią spożywczą i zostawiamy do wystudzenia. Miękkie masło przez chwilę miksujemy, następnie dodajemy po łyżce budyń.
Jeden blat ciasta smarujemy połową dżemu jagodowego, następnie wykładamy krem budyniowy i przykrywamy drugim blatem ciasta. Smarujemy niewielką warstwą dżemu i wykładamy tężejącą galaretkę. Wkładamy na kilka godzin lub całą noc do lodówki.
Mak ma być zmielony czy nie ?
Możesz dodać ziarenka lub zmielony jak wolisz :)
To jaki ten dżem jagodowy czy porzeczkowy bo w składnikach jest jagodowy a w przygotowaniu porzeczkowy
Już poprawione :) dziękuję za informacje
Witam, chcę upiec to ciasto, ale nie wiem, czy należy dodać proszek do pieczenia i ewentualnie ile. Nie jest wpisany w składnikach, a w wykonaniu już tak. Pozdrawiam.
Faktycznie zapomniałam wpisać. Dodaj 1 łyżeczkę proszku do pieczenia :)