Przepyszne ciasto karpatka z bitą śmietaną oraz kremem budyniowym. Tradycyjne ciasto na karpatkę to tzw. ciasto parzone przełożone dwoma pysznymi kremami.
Ciasto parzone jest niezwykle lekkie jak chmurka i puchate. Dzięki wybrzuszeniom powstałym podczas pieczenia nazywamy je karpatką. W tym przepisie wykonałam trzy blaty ciasta parzonego przełożone znanym kremem budyniowym oraz leciutką bitą śmietaną.
Karpatka z bitą śmietaną jest jeszcze lepsza od tej tradycyjnej. Zyskuje nie tylko na smaku, ale także po przekrojeniu pięknie prezentuje się na talerzu.
TUTAJ znajdziesz inne moje przepisy na ciasta kremem.
REKLAMA:
KARPATKA Z BITĄ ŚMIETANĄ
SKŁADNIKI:
CIASTO NA KARPATKĘ
- 190 g masła
- 1 1/2 szklanki wody
- 1 1/2 szklanki mąki tortowej
- 6 jajek rozmiar L o temp. pokojowej
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
KREM BUDYNIOWY
- 800 ml mleka
- 2 x 40 g budyniu waniliowego, proszek
- 4 łyżki cukru
- 2 łyżeczki cukru waniliowego
- 2 żółtka
- 200 g masła o temp. pokojowej
BITA ŚMIETANA
- 500 ml śmietanki kremówki 30%
- 4 łyżki cukru pudru
- 3 łyżeczki żelatyny lub śmietan – fix
- 1/4 szklanki wody
PRZYGOTOWANIE:
1 szklanka = 250 ml.
Formę o wymiarach 25 x 35 cm wykładamy papierem do pieczenia.
Mąkę przesiewamy do miseczki. Masło roztapiamy w rondelku, następnie wlewamy wodę i doprowadzamy do wrzenia. Wsypujemy mąkę i mieszamy, aż powstanie jednolita i gęstą masa, która będzie odchodziła od ścianek rondelka. Zostawiamy do ostygnięcia. Następnie dodajemy jajka oraz proszek do pieczenia i miksujemy na jednolitą masę. Ciasto dzielimy na trzy części. Jedną wykładamy na spód formy i równomiernie rozprowadzamy. Pieczemy w temp. 200C przez ok. 15 – 20 minut do zarumienienia. Upieczony blat wykładamy z formy. Postępujemy podobnie z drugą częścią i kolejną ciasta. Powinny powstać trzy blaty ciasta.
W 250 ml mleka rozprowadzamy przesiany proszek budyniowy oraz żółtka. Pozostałe mleko razem z cukrem i cukrem waniliowym doprowadzamy do wrzenia. Zdejmujemy z ognia i cały czas mieszając dodajemy mieszaninę z mleka. Ponownie przekładamy na ogień i podgrzewamy mieszając, aż powstanie gęsty budyń. Zdejmujemy z ognia, owijamy folią spożywczą i zostawiamy do całkowitego ostygnięcia.
Miękkie masło miksujemy przez chwilkę. Następnie dodajemy po łyżce budyń. Wykładamy na blat ciasta i przykrywamy drugim.
Żelatynę zalewamy wodą i zostawiamy do napęcznienia (jeśli używasz śmietan – fix postępuj zgodnie z instrukcją na opakowaniu). Następnie przez chwilkę podgrzewa np. w mikrofali. Mieszamy i zostawiamy do ostygnięcia. Śmietankę miksujemy na sztywną masę, następnie dodajemy przesiany cukier puder. Wprost pod widełki miksera wlewamy niewielkim strumieniem żelatynę. Krem wykładam na blat ciasta i przykrywamy ostatnią częścią ciasta. Owijamy folią i wkładamy do lodówki na minimum 2 godziny, a najlepiej na kilka godzin. Przed podaniem oprószamy cukrem pudrem wierzch ciasta.
Czy trzeba do śmietany dodać cukier puder jeśli na smietan-fixie napisane jest, ze wymieszać go z cukrem pudrem ? Ile tego cukru pudru dodać do smietanki?
Tak, dodajemy tyle ile w przepisie :)
Pięknie wygląda. Czy można dac jedna mase na drugą pomijając blat?
Tak :)
Hej,
karpatka wygląda obłędnie… Mam jednak pytanie, ponieważ przyznam, że nigdy sama nie robiłam tego ciadta. Czy podczas wypiekania pierwszego blatu kreszta ciasta odpoczywa sobie w misce i stygnie? Jakiej konsystencji powinno być to ciasto? Czy gotowa masa budyniowa ma jednolitą konsystencję? Mam wrażenie, że w mocnym przybliżeniu ona jest lekko zważona/grudkowata, a może to tylko mój ekran. Jak przechowywać karpatkę i przez ile dni?
Tak, ciasto odpoczywa lub wykonujemy je z połowy na świeżo wypiekając. Ciasto powinno być klejące. Możliwe, że przy krojeniu to tak wygląda, ale jest to klasyczny krem budyniowy.