Pączki pieczone w piekarniku to zdrowsza wersja klasycznego pączka smażonego w rozgrzanym tłuszczu. Od razu napiszę, że nic nie jest w stanie zastąpić smaku tradycyjnego pączka smażonego, ale jest to najlepsza z możliwych wersja pączka „light”.
Kilka wskazówek na temat formowania pączka, aby był okrągły i zachował ładny kształt podczas pieczenia oraz zdjęcia z wykonania – znajdziesz TUTAJ.
Przeglądając google natknęłam się na najczęstszą frazą wyszukiwaną przez Was na blogu. Jaka mąką najlepsza do pączków? Do smażonych i pieczonych pączków zawsze dodaję mąką tortową może być typ. 450 lub 550. Domownicy zawsze dziwią się czemu moje pączki są tak delikatne i puszyste, a to właśnie za sprawą lekkiej mąki oraz żółtek zmiksowanych z cukrem na kogel mogel. Cała filozofia wybornych pączków jest prosta.
Uwaga: ciasto na te pączki jest bardzo wilgotne i można powiedzieć klejące. Podsyp podczas wałkowania mąką i bardzo delikatnie przełóż za pomocą np. łopatki wykrojone pączki, aby nie zniszczyć jego kształtu. Moje podczas pieczenia po około 7 minucie zaczęły pękać i nie trzymałam ich dłużej. Były i tak ładnie zarumienione od spodu i lekko z góry.
TUTAJ znajdziesz inne moje przepisy na tradycyjne pączki oraz przepis na muffinki, jak pączki.
PĄCZKI PIECZONE
SKŁADNIKI NA CIASTO:
ILOŚĆ: około 12-15 szt.
- 3 szklanki mąki tortowej
- 14 g drożdży świeżych lub 7 g suchych
- 1/4 szklanki wody, ciepłej
- 1 jajko, całe
- 2 żółtka
- 3/4 szklanki mleka, ciepłego
- 1/4 szklanki cukru
- 1 łyżeczka cukru waniliowego
- 2 łyżki masła lub margaryny, roztopionej
- 2 łyżki oleju
- szczypta soli
DODATKOWO:
- dżem do nadziewania
- cukier puder do oprószenia
- lukier porzeczkowy ( 1 szklanka cukru pudru, 2 łyżki gorącej wody, 2 łyżki dżemu porzeczkowego przeciśniętego przez gęste sitko)
- lukier i wiórki kokosowe ( 1 szklanka cukru pudru, 2 łyżki gorącej wody, kilka kropel soku z cytryny, 1 szklanka wiórków kokosowych )
- czekolada i kajmak ( 1 puszka kajmaku, 1/2 tabliczki gorzkiej czekolady, pokrojone drobno orzeszki ziemne, niekoniecznie )
Do niedużej miseczki wsypujemy drożdże suche lub świeże, zalewamy ciepłą wodą oraz dodajemy łyżeczkę cukru. Chwilę mieszamy, zawijamy folią i odstawiamy na ok. 10-15 min do wyrośnięcia. Mąkę przesiewamy do dużej miski razem z solą. Dodajemy wyrośnięty rozczyn drożdżowy, ciepłe mleko oraz jajka, żółtka ukręcone z pozostałym cukrem na kogel mogel. Chwilę wyrabiamy, następnie dodajemy rozpuszczone masło. Ponownie wyrabiamy przez około 5 min. Na koniec dodajemy olej i wyrabiamy do wchłonięcia. Ciasto powinno być raczej klejące i przywierające do dłoni, ale nie mocno. Miskę z ciastem przykrywamy folią i odstawiamy w ciepłe miejsce do podwojenia objętości ok. 1,5 godz.
Napuszone ciasto wykładamy na dosyć obficie oprószoną mąką stolnicę. Rozwałkowujemy ciasto na grubość około 1,5 – 2 cm. Za pomocą szklanki lub okrągłej foremki o śr. 6 cm wykrawamy pączki. Bardzo delikatnie przekładamy na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia w niewielkich odstępach od siebie. Przykrywamy folią lub ręcznikiem kuchennym i odstawiamy na 30 min do napuszenia. Pieczemy w temp. 200 C przez około 5-7 min do lekkiego zarumienienia. Uwaga: jeśli zaczną pękać podczas pieczenia nie trzymaj ich dłużej w piekarniku. Jeszcze ciepłe nadziewamy ulubionym dżemem. Dowolnie możemy oprószyć cukrem pudrem lub polać lukrem, czekoladą, kajmakiem.
TUTAJ znajdziesz post jak wykonać krok po kroku pączki pieczone ze zdjęciami.
Pyszne wyszły, dzięki za mniej kaloryczny i zdrowszy pomysł na pączki :) pozdrawiam
wow :) przepiekne :)
A Jak je nadziewasz?
Zaraz po upieczeniu kiedy sa jeszcze cieple :) pozdrawiam
Rękawem cukierniczym czy jak?