Mieszkając od lat na Podlasiu sękacz był i jest dostępny w większości osiedlowych sklepów. Sprzedawany w opakowaniach w dużych kawałkach lub na tace pokrojone w niewielkie, cięte kawałeczki. Ciasto opalane jest nad ogniem i tworzone jest co najmniej kilka godzin. W domu nie mamy możliwości odtworzenia prawdziwego sękacza. Nie oszukujmy się piekarnik nie zastąpi prawdziwego ognia, a tortownica nie zastąpi drewnianego rożna. Natomiast jest to smaczna imitacja moje ciasta z dzieciństwa, które zawsze było na świątecznym stole. Warto je przygotować i poznać nowy smak z regionu Podlasia.
Jeśli chcesz, aby smak ciasta był wyjątkowy i naprawdę niepowtarzalny nie zastępuj masła margaryną. Sękacz z masłem będzie bardziej delikatny, miękki i wilgotny. Fajnie by było jeśli masa marcepanowa będzie wykonana w domu. Ma ona wtedy bardziej intensywny smak i aromat. Wszystkie te składniki mają wielki wpływ na końcowy smak sękacza.
Kiedyś już podawałam przepis na sękacz (TUTAJ). Ten przepis jest bardziej udoskonalony i dodatkowo polany gorzką czekoladą, która chroni ciasto przed wysuszeniem. Jeden i drugi przepis jest wart sprawdzenia.
Chociaż ciasto robiłam zaraz po świętach to dodaję je dopiero teraz. Czas po świąteczny to zawsze dla mnie intensywny moment. Nawarstwienie spraw i nowych planów, największy zapał mam zawsze po Sylwestrze. Ten czas to nowy początek, staram się zamykać bieżący rok i koncentrować na nowym.
SĘKACZ MARCEPANOWY Z GORZKĄ CZEKOLADĄ – PRZEPIS
SKŁADNIKI NA CIASTO:
- 200 g masła, temp. pokojowa
- 100 g cukru pudru
- 100 g mąki tortowej
- 100 g mąki ziemniaczanej
- 6 jajek
- 150 g masy marcepanowej
- 1 łyżeczka cukru waniliowego
- 1 łyżka rumu
- 1/3 szklanki cukru
- szczypta soli
SKŁADNIKI NA POLEWĘ CZEKOLADOWĄ:
- 70 g gorzkiej czekolady
- 70 ml śmietanki kremówki 30%
Wszystkie składniki na ciasto powinny być w temp. pokojowej. Białka oddzielamy od żółtek. Masę marcepanową ucieramy w misce, aż powstanie kremowa masa. Masło przekładamy do dużej miski i miksujemy przez ok. 3-4 min. Następnie dodajemy stopniowo żółtka, cukier, cukier waniliowy, rum oraz utarty marcepan. Miksujemy na puszystą masę. Mąki przesiewamy i dodajemy po łyżce do surowego ciasta. Białka ubijamy ze szczyptą soli na sztywną pianę. Pod koniec dodajemy stopniowo przesiany cukier puder i miksujemy na najniższych obrotach przez ok. 4 min. Do ciasta przekładamy pianę z białek i delikatnie łączymy za pomocą dużej łyżki lub szpatułki. Tortownicę o śr. 24 cm wykładamy papierem do pieczenia lub używamy silikonowej. Wykładamy 3 łyżki ciasta, rozprowadzamy i wkładamy do rozgrzanego piekarnika na ok. 5 min w temp. 200 C (najlepiej z grzaniem górnym). Ciasto powinno być lekko zarumienione. Wyciągamy ciasto i ponownie wykładamy 3 łyżki ciasta. Wkładamy na kolejne 4-5 min do piekarnika. Postępujemy dokładnie tam samo, aż do wykorzystania całego ciasta. Ciasto studzimy.
Kremówkę doprowadzamy do wrzenia, zdejmujemy z ognia i dodajemy czekoladę. Mieszamy, aż do uzyskania jednolitej polewy. Wykładamy na ciasto i zostawiamy do stężenia. Sękacz możemy udekorować pokrojonymi drobno orzeszkami podprażony na patelni i oprószonymi łyżeczką cukru.
Jak długo taki sekacz może stać w lodowce?
ok. 1 tygodnia
CZYLI PO OSTATNIEJ WARSTWIE TYLKO JESZCZE 5 MIN?
tak :)
ciasto było pyszne ale pytanie w jakim momencie należy dodać rum bo brak w przepisie
już poprawiłam, dzięki za informację :)
Od dawna kusi mnie przygotowanie sękacza w domu, tylko ciągle jakoś czasu mi brakuje… Twój wygląda fantastycznie :)