Przepis, który swoim smakiem nie przypomina tradycyjnych serników. Masa przed pieczeniem jest dosyć rzadka, ale po upieczeniu sernik jest bardzo delikatny i kremowy. Nie przypomina on w niczym zwartych i dosyć ciężkich serników. Słodka masa i lekko kwaśny krem cytrynowy ( lemon curd ) doskonale się uzupełniają i tworzą ciekawy kontrast smaków. Jeśli lubicie możecie go wykonać ze spodem, ale moim zdaniem nie jest on potrzebny, a wręcz zacierałby smak sernika. Sernik makowy jest wspaniałym urozmaiceniem i na pewno niejedną osobę zaskoczy swoim smakiem. Inspiracja: Tamara Milstein. Pozdrawiam.
SKŁADNIKI NA SERNIK:
- 500 g gotowego twarogu sernikowego
- 500 g serka ricotta
- 1 szklanka maku
- 1/2 szklanki cukru
- 6 jajek
- 1 łyżka ekstraktu z wanilii
- 400 g słodzonego mleka skondensowanego
- 2 czubate łyżki mąki ziemniaczanej
SKŁADNIKI NA LEMON CURD:
- 3 cytryny
- 75 g masła lub margaryny
- 250 g cukru
- 3 duże jajka
Tortownicę o wymiarach 24 cm ( może być większa ) smarujemy masłem i obsypujemy makiem. Nadmiar zsypujemy z powrotem do pozostałych ziaren. Twaróg sernikowy łączymy mikserem z serkiem ricotta na gładką masę. Dodajemy cukier i ponownie miksujemy ok. 2 minuty. Następnie dodajemy po jednym jajku cały czas dokładnie miksując. Na koniec dodajemy skondensowane mleko, mak, ekstrakt z wanilii oraz przesianą mąkę, całość łączymy. Przelewamy masę do tortownicy ( musi być szczelna inaczej masa może się wylać, ponieważ jest dosyć rzadka) i pieczemy przez 10 minut w temp. 200 C, następnie zmniejszamy do 160 C i pieczemy ok. 40 min. Pod koniec pieczenia sprawdzamy patyczkiem czy ciasto nie jest surowe. Po upieczeniu ciasta nie wyciągamy z piekarnika przez minimum 15 min, najlepiej zostawić je do całkowitego wystygnięcia i wyjąc dopiero na drugi dzień.
Na garnuszku z niewielką ilością wody układamy żaroodporną miskę lub kolejny garnuszek. Do miseczki ścieramy skórkę z 3 cytryn i wyciskamy sok. Dodajemy masło, cukier i podgrzewamy na parze do rozpuszczenia składników. Następnie dodajemy jajka i dokładnie łączymy, ponownie podgrzewamy nad parą ( nie wolno dopuścić do zagotowania, ponieważ jajka się zetną ) do momentu, aż masa zacznie gęstnieć. Proces może trwać około 15 min. Lekko ostudzony krem wykładamy na wierzch sernika. Smacznego.
Czy mogę pominąć mleko skondensowane? Jeżeli tak to o ile zwiększyć ilość sera?
W tym przepisie nie pomijałabym tego mleka :)
wyszedł pyszny serniczek,strasznie szybko znikł po zrobieniu:)Dałam zamiast ricotty mascarpone i tez git:)
piękny:)czy zamiast ricotty mogę dać mascarpone?
Czy mak ma być zmielony?
Nie, maku nie musimy mielić. Dodajemy zwykły, suchy mak.