Znajdź swój przepis

Biszkopt genueński

13 lutego, 2017

Biszkopt genueński z dodatkiem roztopionego masła o bardzo delikatnej, puszystej i lekkiej konsystencji. Biszkopt można przekroić na dwa, trzy lub cztery części dzięki czemu możesz dowolnie komponować warstwy tortu. Bardzo prosty w wykonaniu i co najważniejsze nie ma potrzeby dodawania proszku do pieczenia.

Biszkopt genueński różni się od tradycyjnego tym, że nie oddzielamy białek od żółtek. Miksujemy je razem z cukrem na puszystą masę i dopiero wtedy dodajemy pozostałe składniki. W tradycyjnych biszkopcie niektórzy dodają proszek do pieczenia, tutaj jest on zbędny. Bazą są dobrze ubite jajka, im lepiej tym biszkopt będzie bardziej puszysty i ładnie wyrośnięty.

Przepis na biszkopt genueński możesz wykonać na dwa sposoby. Jednym z nich jest ubicie jajek z cukrem nad parą wodną. Jest to szybszy sposób, ale trzeba kontrolować temperaturę, aby nie była zbyt gorąca.

Drugim sposobem jest ubijanie jajek w temp. pokojowej z cukrem. Ten sposób jest nieco dłuższy, ale uzyskamy bardzo podobny efekt. Jajka z cukrem powinny być ubite na bardzo puszystą, jasną i dosyć gęstą konsystencję. Mieszadło powinno zostawiać ślad na kilka chwil w masie, wtedy wiemy, że są już w pełni ubite i można dodawać resztę składników.

REKLAMA:

Od czego zależy wysokość biszkoptu? właśnie od ubitych jajek i bardzo delikatnemu dodaniu suchych składników. Ja zawsze składniki dodaję w niewielkich porcjach od razu przesiewając je do masy. Mieszam bardzo delikatnie dużą łyżką drewnianą. Im mniej opadnie nam masa tym większy biszkopt urośnie.

Dlaczego biszkopt opadł? prawdopodobnie zbyt gwałtownie dodawałaś składniki do masy i masa opadła przed pieczeniem. Zazwyczaj po upieczeniu biszkopt rzucam z podłogi, aby pozbyć się nadmiaru powietrza. W ten sposób unikniesz brzydkiego opadania biszkoptu po upieczeniu.

TUTAJ znajdziesz kilka wskazówek dotyczących wypieku biszkoptu.

biszkopt

BISZKOPT GENUEŃSKI

SKŁADNIKI NA BISZKOPT:

  • 6 jajek
  • 1 szklanka cukru
  • 3/4 szklanki mąki tortowej (ok. 150 g)
  • 2 łyżki mąki ziemniaczanej
  • 50 g roztopionego masła, ostudzonego

* 1 szklanka o pojemności 250 ml.

REKLAMA:

Wszystkie składniki na biszkopt powinny być w temp. pokojowej.
Całe jajka miksujemy razem z cukrem na jasną, puszystą i dosyć gęstą masę*. Miksujemy około 15 min, aż mikser będzie dosyć dokładnie zaznaczał swoje ruchy. Następnie Dodajemy w kilku niewielkich porcjach przesiane suche składniki. Bardzo delikatnie mieszamy np. szpatułką lub drewnianą łyżką. Piana powinna jak najmniej opaść, dzięki czemu uzyskamy pulchny biszkopt. Na koniec do roztopionego masła dodajemy 2-3 łyżki masy i mieszamy. Powoli cały czas mieszając wlewamy mieszaninę. Formę o śr. 24-26 cm lub prostokątną wykładamy papierem do pieczenia, używamy silikonowej lub ze szklanym dnem. Wylewamy masę, lekko wyrównujemy. Pieczemy w temp. 170 C przez około 40-45 min do tzw. suchego patyczka. Zaraz po wyjęciu z piekarnika biszkopt w formie rzucamy na zabezpieczony blat lub podłogę z wysokości około 30 cm. W ten sposób usuniemy nadmiar bąbelków powietrza przez co biszkopt nie powinien nam opaść. Studzimy i przekrawamy na dwa, trzy lub cztery blaty.

* jajka z cukrem możesz również ubić nad parą wodną.

biszkopt przepis biszkopt przepis

Udostępnij

Czy zrobiłeś/aś ten przepis?

Proszę daj mi znać jeśli spodobał Ci się ten przepis! Zostaw komentarz niżej pod przepisem lub oznacz mnie na Instagramie tagiem #ilovebakepl

Dołącz do dyskusji

  1. Aleksandra says:

    Ja tez zawsze rzucam. I efekt jest super???? jestem kucharzem i kanony technologii gastronomicznej tez sie zmieniają chociaz dla niektorych tez jest nie do przyjecia. Badzmy odwazni, poznawajmy swiat????Probujmy, szalejmy w kuchni. ????????

  2. Natalia P. says:

    Czy biszkopt można zrobić w ciemnej wersji z kakao? I jak wtedy zamienić proporcje mąki?

    Edit: znalazłam przepis na stronie ;)
    Edit 2: niezdecydowana jestem :) czy jest duża różnica miedzy biszkoptem genueńskim a zwykłym kakaowym? Oprócz wykonania, wiadomo. Chciałabym zmodyfikować trochę ciasto do Czarnego lasu i nie wiem który biszkopt będzie lepszy. Pozdrawiam

    1. Wystarczy jeśli z tego przepisu odejmiesz 2 łyżki mąki i dodasz kakao :) Oba biszkopty są przepyszne, natomiast z tego przepisu nieco bardziej wilgotny :)

  3. Piękny jest????????????Przepis do wypróbowania.

  4. Waga mąki w szklance o pojemności 250 ml.to 150 g. proszę sprawdzić.Natomiast rzucanie biszkoptem o podłogę nie mieści się w kanonach technologii ciastkarskiej.

    1. Ja rzucam i nigdy biszkopt nie opada, natomiast gdy tego nie robiłam to zawsze opadał. Może „kanony technologii ciastkarskiej” wymagają rewolucji ;)

    2. Ilovebake says:

      Dokładnie chodzi o pęcherzyki powietrza, których pozbywamy się podczas „rzucania”

    3. Malwina says:

      też zawsze rzucam biszkopt i jest różnica, nie wiem skąd te kanony /?

    4. Ilovebake says:

      Dziękuję za opinię.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zamknij
© 2012-2022 ILovebake Aneta Glińska. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Zamknij