Cebularz lubelski to tradycyjny wypiek podawany w rejonie Lubelszczyzny sięgający okresu średniowiecza. Charakteryzuje się dosyć mocnym, cebulowym smakiem z dodatkiem maku w formie płaskiego „placka”. Ciasto po upieczeniu ma złocisty kolor i chrupiącą skórkę. Podajemy go zaraz po wyjęciu z piekarnika, ponieważ najlepiej smakuje jak jest jeszcze ciepły. Pozdrawiam.
SKŁADNIKI NA BUŁECZKI:
ILOŚĆ: ok. 12 bułeczek
- 200 g mąki krupczatki
- 300 g mąki pszennej typ. 650
- 50 g świeżych drożdży lub 25 g suchych
- łyżeczka cukru
- 230 ml ciepłego mleka
- jajko, temp. pokojowa
- 2 łyżeczki soli
- 60 g masła lub margaryny
SKŁADNIKI NA NADZIENIE:
- 3 duże cebule pokrojone w dosyć grubą kostkę
- 3 łyżki maku
- 2 łyżki oleju
- szczypta soli
DODATKOWO:
- jajko wymieszane z łyżka mleka
Pokrojoną cebulę wkładamy na chwilę do wrzącej wody. Następnie odcedzamy i jeszcze ciepłą wkładamy do słoika. Dodajemy mak, olej oraz sól. Słoik zakręcamy i parę razy potrząsamy, aż składniki się ze sobą połączą. Zostawiamy do wystudzenia i wstawiamy na całą noc do lodówki.
BUŁECZKI ZE ŚWIEŻYMI DROŻDŻAMI:
Drożdże świeże lekko kruszymy i wrzucamy do miseczki. Zalewamy połową ciepłego mleka i mieszamy razem z cukrem oraz 2 łyżkami mąki. Zostawiamy, aż rozczyn zacznie rosnąć. Masło roztapiamy w mleku, które nam pozostało. Mąki przesiewamy przez sitko, wykonujemy lekkie wgłębienie i dodajemy lekko roztrzepane jajko, sól, zaczyn z drożdży oraz mleko z roztopionym masłem.
BUŁECZKI Z SUCHYMI DROŻDŻAMI:
Masło rozpuszczamy w ciepłym mleku. Mąki przesiewamy przez sitko i wykonujemy lekkie wgłębienie i dodajemy roztrzepane jajko, sól, suche drożdże, cukier oraz ciepłe mleko z rozpuszczonym masłem ( mieszanina nie może być mocno gorąca ).
———————
Ciasto wyrabiamy, aż będzie gładkie i elastyczne. Wkładamy do dużej miski, którą przykrywamy ściereczką i odstawiamy na ok. pół godziny do podwojenia objętości. Ciasto po wyrośnięciu chwilę wyrabiamy, aby je odgazować. Dzielimy na 12 części i rozwałkowujemy na placki o średnicy ok. 15 cm. Przekładamy na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia w dosyć dużych odstępach. Na każdy placek nakładamy ok. 2 łyżek nadzienia, a boki smarujemy jajkiem wymieszanym z mlekiem. Przykrywamy ściereczką i zostawiamy na ok. 15-20 min. do podrośnięcia. Po tym czasie wkładamy do piekarnika rozgrzanego do temp. 200 C i pieczemy przez 20 min, aż bułeczki będą zarumienione. Podajemy lekko ciepłe. Smacznego.