Domowa tortilla i przepis na jej wykonanie jest banalnie prosty. Smak jest nieporównywalnie lepszy od tej gotowej kupowanej w sklepie. Placki są cienkie, ale nie rwą się pod farszem. Lekko słone, dzięki czemu wyśmienicie smakują bez żadnego farszu. Proszek sprawia, że na cieście tworzą się wybrzuszenia, które fajnie wyglądają po podpieczeniu ich na patelni. Jak zrobić tortille? To nic trudnego, zerknij na zdjęcia wewnątrz postu z przepisu.
Dobra tortilla to dobre ciasto. Co to znaczy? przede wszystkim proporcje składników, które muszą być idealnie skomponowane. Jeśli tortilla jest za sucha to brzegi ciasta zaczynają pękać, natomiast jeśli jest za wilgotna ciasto przywiera do dłoni. Idealnie wilgotne ciasto nie przywiera za mocno, brzegi są równe i nie ma pęknięć. Ciasto jest gładkie i elastyczne. Nie powinno się rwać podczas wałkowania.
Tortilla jest tak prosta i przepis jest szybki, że nie ma po co kupować jej w sklepie. Gotowe placki możesz szczelnie owinąć folią i zamrozić. Spokojnie może leżeć nawet miesiąc. W lodówce szczelnie owinięte trzymałam kilka dni i nie straciły na smaku, jedynie z czasem są bardziej suche.
Placki na tortille z czasem sztywnieją i wtedy wystarczy przez chwilę podgrzać je na patelni lub w mikrofali, aby odzyskały miękkość i sprężystość.
Tortilla i ten przepis na ciasto to ulubiony przeze mnie sposób na szybkie placki, które zawsze się udają. Do tego pikantny farsz meksykański i danie gotowe.
Jak zrobić tortille? Zerknij na ostatnie zdjęcie z wykonania krok po kroku.
TUTAJ znajdziesz przepis na tortille szpinakową.
TORTILLA PRZEPIS
SKŁADNIKI NA CIASTO:
ILOŚĆ: ok. 12 placków
- 3 szklanki mąki pszennej (typ 450)
- 1 łyżeczka soli
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 1/3 szklanki oleju
- 230-250 ml wody, ciepłej
Mąkę przesiewamy razem z proszkiem do pieczenia. Dodajemy sól, olej oraz ciepłą wodę. Za pomocą miksera z końcówką do wyrabiania chleba tzw. hakiem lub dłońmi wyrabiamy gładkie ciasto. Ciasto dzielimy na 12 kawałków. Przykrywamy ściereczką i zostawiamy na 15 min. Stolnice oprószamy mąką i wałkujemy każdy kawałek na placek o śr. około 20-21 cm. Patelnię dobrze rozgrzewamy (bez tłuszczu) i podpiekamy placek z każdej strony przez ok. 1 min. Postępujemy dokładnie tak samo z wszystkimi kawałkami ciasta (nie układaj surowych placków jeden na drugim, ponieważ mogą się zlepić). Gotowe.
Czy proszek do pieczenia jest konieczny? Znam dokładnie ten sam przepis bez proszku. Dziwi mnie, że znalazł się w przepisie. Po co jest?
Proszek do pieczenia sprawia, że ciasto rośnie podczas smażenia i są bąble :)
Wikipedia też pisze że mąka może być kukurydziana lub pszenna.
W przypadku zbyt dluuugiego podgrzania w mikroflowce na drugi dzień wyszly wspaniałe nachosy! Po co przepłacać w kinie lub kupowac z konserwantami w sklepie! :-) dodatkowo wykonac sos i sa swietne! Nawet na „sucho”! :-) polecam!
Czy myślisz, że można wymienić mąkę pszenną na jakąś z niższym indeksem glikemicznym? ze względów zdrowotnych tylko takie produkty mogę spożywać..
Spróbuj :) najważniejsze, aby ciasto było podobnej struktury jak na zdjęciach z wykonania. Przepis zaczynaj od dolewania wody i starania się uzyskać podobną konsystencję.
Z całym szacunkiem to nie jest przepis na tortille. W składzie tortilli powinna być maka kukurydziana (https://pl.wikipedia.org/wiki/Tortilla). To jest co najwyżej przepis na podpłomyk (https://pl.wikipedia.org/wiki/Podp%C5%82omyk).
dziękuję za informację, ale już od dawna istnieje wersja pszenna i ja przy tym zostanę ;)
Super!Bardzo dziękuję za przepis. ;)
Super, dziekuje :)