Przepyszne ciasto kruche z budyniową pianką w nowej odsłonie kakaowej. Słodziutkie, kruche i delikatne ciasto, które jest idealne na letnie spotkania. Maliny idealnie współgrają z kakaowym ciastem i pianką.
Ciasto jest bardzo proste w wykonaniu i możesz je przygotować wcześniej i zostawić owinięte folią w lodówce.
Wersja kakaowa ciasta kruchego jest intensywniejsza w smaku, ale mi smakuje bardziej niż tradycyjna.
Maliny mogą być świeże lub mrożone (wcześniej nie rozmrażamy). Jeśli nie masz pod ręką malin mogą być również inne owoce np. wiśnie.
Kakaowe ciasto kruche z budyniową pianką i malinami to jedno z popularniejszych ciasta i jedno ze smaczniejszych.
Pianka jest niesamowicie delikatna, ciasto jest kruche i intensywnie kakaowe i do tego soczyste maliny. Idealne ciasto na lato.
TUTAJ znajdziesz przepis na ciasto kruche z budyniową pianką w wersji tradycyjnej.
KAKAOWE CIASTO KRUCHE Z BUDYNIOWĄ PIANKĄ
SKŁADNIKI NA KRUCHE CIASTO:
- 2 1/2 szklanki mąki tortowej
- 2 łyżki kakao
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 3 łyżki cukru
- 4 żółtka
- 200 g masła lub margaryny, zimnej
- szczypta soli
SKŁADNIKI NA BUDYNIOWĄ PIANKĘ:
- 4 białka
- 3/4 szklanki cukru
- 2 x budyń śmietankowy, proszek (2×40 g)
- 1/2 szklanki oleju np. rzepakowego
- szczypta soli
DODATKOWO:
- 400 g malin, świeżych lub mrożonych
Mąkę przesiewamy do miseczki razem z proszkiem oraz kakao. Następnie dodajemy sól, cukier oraz kawałki zimnego masła. Siekamy nożem lub siekaczką do ciasta kruchego. Dodajemy żółtka i szybko zagniatamy ciasto. Dzielimy na dwie części i wkładamy na 1-2 godz. do lodówki.
Formę o wym. 24×24 cm. Wykładamy papierem do pieczenia. Jedną część ciasta ścieramy na tarce o dużych oczkach na dno formy. Wyrównujemy i dociskamy. Pieczemy w temp. 190 C przez około 15 min.
Białka miksujemy ze szczypta soli na sztywną masę. Pod koniec miksowania dodajemy po łyżce cukier. Następnie wsypujemy przesiany proszek budyniowy i powoli wlewamy cienkim strumieniem olej. Masę wykładamy na podpieczony spód. Układamy maliny lekko je wciskając w piankę. Ścieramy pozostałą część ciasta na maliny. Pieczemy w temp. 190 C przez około 35-40 min.
Dla ścisłości to jest placek na cieście półkruchym
Upiekłam wg przepisu, jedynie maliny zamieniłam na mrożone jagody i wyszło idealne! Dzięki za ten przepis ???? Żaden ze mnie talent piekarniczy, a okazuje się, ze tez mogę zrobić coś pysznego ????
Tak :)
Upiekłam ale bez owoców….wyrosło aż za bardzo…piana nie opadła ,ani przy dodaniu budyniu czy też oleju…fakt zrobiła się „bardziej lejąca” ale i tak mega puchata jest…a miksowałam zwyklym mikserem na najniższych obrotach.Ciasto pyszne ..dziękuję za przepis… następnym razem dodam malinki :)
Ogólnie coś się nie zgadza w przepisie, jest nieprecyzyjnie opisany, mi również wszystko odpadło po ubiciu bialek i dodaniu budyniu i oleju. Moze trzeba było dopisać, ze trzeba je delikatnie połączyć?
Witam, czemu wcześniej nie rozmrażamy malin? Jak damy zamrożone to zakalec może powstać
dokladnie :)
Czy ten olej jest konieczny?
Tak
Placek jest przepyszny, ale proszę powiedzieć co mam zrobić żeby był nieco wyższy. Podczas ubijania piany wszystko jest ok do momentu wlania oleju. Ona robi się wodnista i nie jest taka puszysta jak na początku. Oczywiście olej wlewam cienkim strumieniem podczas ubijania. W rezultacie placek składa się w zasadzie głównie placka ciemnego i cienkiej warstwy pianki pomiędzy ????
Troszkę piana zawsze opada, ale może za słabo ubilas białka?