Naleśniki jaglane (bezglutenowe) to super pomysł na wykorzystanie kaszy jaglanej. Naleśniki wychodzą cienkie, lekkie z chrupiącymi końcami. Doskonały patent na przemycenie kaszy, której zupełnie nie czuć po usmażeniu.
Naleśniki jaglane możesz podawać na słodko i słono, pasują do przeróżnych składników i nadziewania. Elastyczne i nie pękają podczas składania.
Kaszę można przygotować wcześniej lub użyć takiej z obiadu. Do naleśników potrzeba około 1 szklanki ugotowanej kaszy jaglanej.
Kasza jaglana potrafi różnić się wilgotnością i trzeba wyczuć konsystencję ciasta. Jeśli jest za gęsta dodaj więcej mleka, aby ciasto swobodnie spływało z chochli. Natomiast jeśli jest za rzadkie dodaj więcej mąki ziemniaczanej.
Naleśniki jaglane są przepyszne i na pewno niejedna osoba, która nie lubi kaszy jaglanej w tej postaci na pewno się skusi. Fajna propozycja dla osób z nietolerancją glutenu.
Naleśniki najlepiej smażyć na cienkiej patelni do naleśników lub użyć patelni teflonowej.
TUTAJ znajdziesz inne moje przepisy na naleśniki, placki i racuchy.
NALEŚNIKI JAGLANE
SKŁADNIKI NA CIASTO:
ILOŚĆ: ok. 10-12 naleśników
- 1/2 szklanki kaszy jaglanej, suchej
- 1 1/2 szklanki wody + 1 szklanka wrzątku
- 1 1/2 szklanki mleka np. sojowego
- 7-8 łyżek mąki ziemniaczanej
- 2 jajka
- 1 łyżeczka oliwy, oleju kokosowego lub masła roztopionego
* 1 szklanka o pojemności 250 ml.
Kasze przelewamy wrzątkiem, aby woda po wypłukaniu nie była mętna i sama kasza nie była gorzka. Wodę doprowadzam do wrzenia i wrzucam kasze, lekko mieszam. Przykrywam pokrywką i gotuję na niewielkim ogniu przez około 15 min. Po tym czasie kaszę zestawiam z ognia i zostawiam na około 10 min. Zdejmuję pokrywkę i zostawiam do wystudzenia.
Gotową kasze przekładam do blendera razem z pozostałymi składniki i bardzo dokładnie miksuję. Jeśli ciasto na naleśniki jest za gęste dodajemy jeszcze odrobinę mleka.
Smażymy na dobrze rozgrzanej patelni teflonowej (można delikatnie posmarować olejem) z obu stron na złoty kolor.