Bardzo prosty przepis na pączki, który zawsze się udaje. Wychodzą puszyste i lekkie. Nadziewane konfiturą i polane lukrem. Sekretem ich cudownego smaku jest długie wyrabianie. Ja swoje wyrabiałam pół godziny, ale można nawet dłużej. Zyskują wtedy lepszy smak i lżejszą konsystencję. Bardzo ważne jest także, dobre ubicie jajek z cukrami. Im masa bardziej puszysta tym pączki będą miały lżejszą strukturę.
Pączki możesz nadziewać od razu jeśli nie masz szprycy cukierniczej. Na każdy placek wyłóż odrobinę gęstej konfitury i zlepiaj dokładnie ciasto. Formuj okrągłe pączki i odstaw do napuszenia. Dalej postępuj jak w przepisie.
Podczas smażenia bardzo ważny jest ich sposób smażenia. Zawsze kładź pączki na olej stroną, którą była na górze. Dolna część, która leżała na stole nie jest tak napuszona i ją nie kładziemy od razu na olej, wtedy ma czas się wyrównać i obie strony będą okrągłe.
Jak sprawdzić czy olej na pączki jest dobrze rozgrzany? Mój patent, który ostatnio stosuję to zwykła drewniana łyżką z okrągłym trzonkiem. Wkładam ją na olej i jeśli po chwili tworzą się naokoło obwódki bąbelki to znaczy, że olej jest odpowiednio rozgrzany.
Ja uwielbiam pączki z konfiturą różaną lub malinową oraz z lukrem, ale nie odmówię również tych z cukrem pudrem. Kombinacji jest mnóstwo, możesz je polać czekoladą, orzechami, wiórkami kokosowymi lub nadziewać jabłkami.
Pączki na tłusty czwartek to tradycja, której nie warto sobie odmawiać. Jeśli myślisz, że pączki są za trudne możesz wykonać prostszą wersję : pączki pieczone w piekarniku TUTAJ znajdziesz przepis krok po kroku.
TUTAJ znajdziesz więcej przepisów na tłusty czwartek.
PĄCZKI PRZEPIS
SKŁADNIKI NA CIASTO:
- 600 g mąki tortowej
- 11 g drożdży suchych lub ok. 35 g świeżych
- 250 ml mleka, ciepłego
- 120 g masła, roztopionego
- 6 żółtek
- 2 jajka
- 60 g cukru
- 1 łyżeczka cukru waniliowego
- skórka otarta z połowy cytryny
- 1 łyżka alkohol np. spirytus
SKŁADNIKI NA LUKIER:
- 1 szklanka cukru pudru
- 2-3 łyżki gorącej wody
DODATKOWO:
- ulubiona konfitura lub dżem (polecam z róży)
- olej rzepakowy lub smalec do smażenia
Mąkę przesiewamy do dużej miski. Żółtka, jajka miksujemy na puszystą masę razem z cukrami. Drożdże suche dodajemy do mąki (ze świeżych wykonać wcześniej zaczyn), wlewamy ciepłe mleko i chwilę mieszamy. Następnie dodajemy zmiksowaną masę z jajek i wyrabiamy. Podczas wyrabiania dodajemy stopniowo roztopione masło, może być jeszcze lekko ciepłe. Na koniec dodajemy alkohol oraz skórkę z cytryny i wyrabiamy jeszcze przez minimum pół godziny. Gotowe ciasto wkładamy do dużej miski i zakrywamy folią spożywczą. Zostawiamy w ciepłym miejscu do podwojenia objętości ok. 1-1,5 godz.
Po tym czasie ciasto przekładamy na oprószoną mąką stolnicę i wałkujemy na placek o grubości około 1,2-1,5 cm. Wykrawamy szklanką o śr. 6 cm krążki. Ponownie przykrywamy folią na ok. 30 min do napuszenia. Olej dobrze rozgrzewamy (sprawdzam czy jest odpowiedni drewnianą łyżką, wkładam jej trzonek do oleju, jeśli pojawiają się naokoło bąbelki olej jest rozgrzany). Smażę maksymalnie 4 pączki, aby nie obniżyć temperatury. Zawsze wkładaj paczką na olej warstwą górną część dolna, na której leżał pączek na stole będzie miał wtedy czas, aby się wyrównać i napuszyć. Smażyć z obu stron na złoty kolor. Po usmażeniu przekładamy na ręcznik papierowy, aby usunąć nadmiar tłuszczu. Jeszcze lekko ciepłe pączki nadziewamy konfiturą za pomocą szprycy cukierniczej zakończonej specjalną wąską i długą tylką.
Cukier puder przesiewamy dodajemy gorącą wodę i mieszamy, jeśli masa jest za gęsta można dodać jeszcze łyżkę lub dwie wody. Polewamy pączki i zostawiamy, aż lukier zastygnie.
Zdjęcie z wykonania pączków. Zapraszam na mój profil Instagram.
Dzień dobry, piękne pączusie. Mogę zamienić olej na smalec?
Pozdrawiam!
tak :)
Witam czy można je pic w piekarniku ?
na pączki pieczone znajdziesz inny przepis na blogu :)
Mozna pominoc ten alkohol ?
Jeśli nie chcesz dodawać alkoholu dodaj chociaż troszeczkę octu, aby pączki nie chłonęły tłuszczu :)