Przepis na tradycyjny rosół. Niesamowicie aromatyczny wywar mięsno – warzywny, który możesz podawać z makaronem, mięsem i marchewką. Idealny jako baza do pomidorówki i innych tradycyjnych zup polskich.
Dobry rosół powinien zawierać dużą ilość mięsa i warzyw. Musi być długo i powoli gotowany z jednym składnikiem, który wzbogaca jego smak: lubczykiem. Mój ulubiony rosół jest podawany z posiekaną natką pietruszki, makaronem i pokrojoną na plasterki marchewką.
Piękny lekko złoty kolor uzyskujemy dodając do zupy całą cebulę łącznie z łupinką. Ważnym dodatkiem do rosołu jest lubczyk, dzięki niemu rosół ma wyrazistszy smak i aromat. Użyj lubczyku suszonego lub jeśli masz świeżego.
Jeśli do zupy nie dodajesz mięsa z wywaru polecam zrobić krokiety z mięsa z rosołu.
Rosół to tradycyjna zupa polska, która może stanowić podstawę wielu zup np. pomidorowej, ogórkowej lub jarzynowej.
Idealna w sezonie jesiennym dla dzieci do popijana w kubeczku.
Zerknij na blogu znajdziesz inne przepisy na pyszne zupy.
ROSÓŁ
SKŁADNIKI:
- ok. 1,5 kg mięsa (wołowiny, korpus z kurczaka, ćwiartki i skrzydełka z kurczaka)
- 3 1/2 l wody
- 4 duże marchewki
- 2 duże pietruszki
- 1 mały seler
- por
- 1 cebula z łupinką
- 3 ząbki czosnku
- 3 gałązki natki pietruszki
- 1 łyżeczka lubczyku np. suszonego
- 3 ziarenka ziela angielskiego
- 2 listki laurowe
- 5 ziarenek pieprzu
- sól i pieprz do smaku
PRZYGOTOWANIE:
Mięso myjemy i wkładamy do dużego garnka. Zalewamy wodą i dodajemy 3 1/2 płaskiej łyżeczki soli. Gotujemy na niewielkim ogniu przez ok. 1 godzinę zdejmując z wierzchu powstałą szumowinę. Następnie dodajemy obrane warzywa (cebuli i czosnku nie obieramy) i pokrojone na kawałki oraz przyprawy: całą natkę pietruszki, ziele angielskie, liście laurowe oraz pieprz. Gotujemy na niewielkim ogniu przez 1,5 godziny (rosół powinien jedynie delikatnie „pyrkać”). Jeśli odparuje nam woda można dolać pół szklanki i dalej gotować. Po tym czasie wyjmujemy mięso, warzywa i podajemy rosół z makaronem i np. ugotowaną i pokrojoną na plasterki marchewką.